Národní park Joshua Tree se nachází v jihovýchodní části americké Kalifornie, na hranicích okresů San Bernardino County a Riverside County. Pokrývají ho Mohavská a Coloradská poušť, je pozoruhodným přechodem mezi dvěma odlišnými pouštními oblastmi. Celé území parku se nachází v Sonorské floristické provincii Madreanské oblasti. Chráněným územím se stal Joshua Tree National Park poprvé už v roce 1936, národním parkem byl však vyhlášen až v roce 1994. Jeho rozloha činí 3199,59 km2, jeho velikost je tedy srovnatelná zhruba s Libereckým krajem.
Zdejší skalní útvary vznikly asi před 100 miliony lety při ochlazení magmatu pod zemským povrchem. Následná vodní eroze pak v průběhu věků zformovala skály do podoby dnešní.
Na jaře a na podzim se teploty v této oblasti pohybují v rozmezí od 10 do 29 °C, v zimě zde však může i mrznout a dokonce také sněžit. Letní teploty mohou přesáhnout až 38 °C. Dešťové srážky jsou sporadické, spadne zde méně než 330 mm za rok, vzdušná vlhkost zde nedosahuje ani 25 %.
Východní část národního parku zabírá suchá a horká Coloradská poušť, která je součástí rozlehlé Sonorské pouště zasahující až k pobřeží Kalifornského zálivu v Mexiku. Nadmořská výška této části parku nepřesahuje 900 m, deště se zde objevují většinou jen v zimě, skoro nikdy zde nemrzne. Výše položená Mohavská poušť v západní části parku je o něco vlhčí a dokonce i chladnější. Nadmořská výška celé Mohavské pouště (tedy i mimo území parku) se pohybuje v rozmezí od 86 metrů pod hladinou moře v Death Valley až do více než 1600 m v horách, většina oblasti se nachází v nadmořských výškách od 600 do 1200 m. Deště přicházejí do Mohavské pouště v pozdním létě a v zimě. K jihozápadnímu okraji národního parku zasahuje ještě také pohoří Little San Bernardino Mountains.
Název parku pochází z anglického národního jména „Joshua Tree“, které patří v západní části parku poměrně dosti rozšířenému druhu Yucca brevifolia. Tato juka je tedy charakteristickým druhem Mohavské pouště, v sušší východní části parku dominují spíše kaktusy (např. Cylindropuntia bigelovii) a keřovitý druh Larrea tridentata z čeledi Zygophyllaceae. Celkově v národním parku údajně roste 813 druhů cévnatých rostlin.
Ze stromů můžeme v tomto parku vidět například jalovec Juniperus californica, dub Quercus berberidifolia, borovici Pinus monophylla, dále druh Chilopsis linearis z čeledi Bignoniaceae, z čeledi Fabaceae potom druhy Olneya tesota, Parkinsonia florida, Prosopis pubescens a Psorothamnus spinosus, také vrbu Salix gooddingii a topol Populus fremontii. V oázách se vyskytuje i jediný původní kalifornský druh palem Washingtonia filifera.
Najdeme zde také 49 taxonů rostlin keřovitých, patří k nim například Ephedra viridis, Prunus fasciculata, Larrea tridentata (Zygophyllaceae), Coleogyne ramosissima (Rosaceae), Encelia farinosa a Hymenoclea salsola (obě Asteraceae), Yucca schidigera (Asparagaceae) a Cylindropuntia bigelovii (Cactaceae).
Bylinné patro je poměrně chudé, vyplňují ho nejčastěji trávy, např. Pleuraphis rigida nebo Bromus arizonicus a Bromus porteri, ale také jednoleté byliny s krátkou periodou růstu.
Z původních druhů rostlin se na území parku vyskytují:
Abronia villosa
Amsonia tomentosa
Anemopsis californica
Anisocoma acaulis
Argemone corymbosa
Aster mohavensis
Atrichoseris platyphylla
Atriplex canescens
Baileya multiradiata
Baileya pleniradiata
Bromus arizonicus
Bromus porteri
Calandrinia ciliata
Camissonia campestris
Camissonia claviformis
Castilleja angustifolia
Castilleja exserta
Chaenactis fremontii
Chilopsis linearis
Coleogyne ramosissima
Coreopsis bigelovii
Cylindropuntia bigelovii
Cylindropuntia ramosissima
Datura wrightii
Delphinium parishii
Dichelostemma capitatum
Encelia farinosa
Ephedra viridis
Eremalche rotundifolia
Eriogonum inflatum
Eriophyllum wallacei
Erysimum capitatum
Eschscholzia californica
Eschscholzia glyptosperma
Euphorbia albomarginata
Fagonia laevis
Fouquieria splendens
Funastrum hirtellum
Geraea canescens
Gutierrezia microcephala
Hesperocallis undulata
Hymenoclea salsola
Hyptis emoryi
Isomeris arborea
Juniperus californica
Justicia californica
Krameria erecta
Langloisia setosissima
Larrea tridentata
Lasthenia californica
Layia glandulosa
Lepidium fremontii
Leptosiphon aureus
Loeseliastrum matthewsii
Loeseliastrum schotti
Lomatium mohavense
Lotus rigidus
Lupinus bicolor
Lupinus shockleyi
Malacothrix glabrata
Mimulus bigelovii
Monoptilon bellioides
Nama demissum
Nicotiana obtusifolia
Oenothera deltoides
Olneya tesota
Opuntia basilaris
Parkinsonia florida
Penstemon eatonii
Perityle emoryi
Phacelia campanularia
Phacelia cryptantha
Phacelia fremontii
Physalis crassifolia
Pinus monophylla
Platystemon californicus
Pleuraphis rigida
Populus fremontii
Prosopis pubescens
Prunus fasciculata
Psorothamnus arborescens
Psorothamnus spinosus
Quercus berberidifolia
Rafinesquia neomexicana
Salazaria mexicana
Salix gooddingii
Salvia carduacea
Salvia columbariae
Senna armata
Sphaeralcea ambigua
Stanleya pinnata
Washingtonia filifera
Yucca brevifolia
Yucca schidigera
Fotografovala Pavlína Zahradníková a Věra Svobodová.