LATHYRUS LATIFOLIUS L. – hrachor širolistý / hrachor širokolistý

Syn.: Lathyrus megalanthus Steud., Lathyrus sylvester subsp. latifolius (L.) Gams in Hegi
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lathyrus latifolius

Lathyrus latifolius

Rozšíření: Tento druh hrachoru je rozšířen ve střední, jižní a východní Evropě, na západ zasahuje po severní Francii, na sever po Polsko. Druhotně rozšířen v Severní Americe, také v Argentině (zasahuje až do severní Patagonie) a Uruguayi. U nás roste místy hojně (panonské termofytikum), jinak roztroušeně (karpatské mezofytikum). Občas zplaňuje ze zahrad.
Ekologie: Hrachor širolistý roste ve světlých lesích, v křovinách, na loukách, okrajích sadů, cest atd. Na zahradách se pěstuje několik kultivarů, které se liší jak vzrůstem, tak barvou květů. Kvete od konce května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivými oddenky, lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, dlouhé 50–200 cm, hranaté, dvoukřídlé. Listy s jedním párem lístků, vřeteno listu je křídlaté. Květenství se skládá většinou z 5–15(–18) květů. Stopky květenství jsou nejčastěji dlouhé 14–26 cm. Koruna je sytě růžová, pavéza někdy nahnědlá, člunek nazelenale bílý. Květy nevoní.
Ohrožení a ochrana: Hrachor širolistý patří k ohroženým druhům naší květeny (C3), v sousedním Polsku je zařazen dokonce k druhům silně ohroženým a je zde také chráněn zákonem (EN/§).
Lathyrus latifoliusLathyrus latifolius
Fotografováno dne 11. 6. 2004 (Zahrady pod Hájem).