Česká jména: hrachor tangerský (Kubát 2002)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se na Pyrenejském poloostrově, v jižní Francii, na Sardinii i v severozápadní Africe. Byl zavlečen na Azorské a Kanárské ostrovy, též na Madeiru, na západní pobřeží Severní Ameriky, do jihovýchodní a jihozápadní Austrálie i na Nový Zéland.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, v křovinách i lesních lemech, objevuje se také v pobřežní vegetaci, společně například s druhy Dipcadi serotinum, Lonicera etrusca, Moraea sisyrinchium, Quercus rotundifolia aj., stoupá až do nadmořské výšky okolo 850 m. Kvete od března do června.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou popínavou, 60–180 cm dlouhou, křídlatou, lysou. Listy s 1 párem lístků a zakončené větvenou úponkou, lístky jsou kopinaté až vejčité, 20–80 mm dlouhé a 4–18 mm široké, lysé; palisty jsou kopinaté až skoro střelovité, 12–25 mm dlouhé. Květenství je 1–3květé, květy jsou nevonné; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou stejně dlouhé nebo kratší než kališní trubka; koruna je 2–3 cm dlouhá, červenofialová, pavéza je delší než křídla a člunek. Lusky jsou 6–10 cm dlouhé, lysé.
Využití: Pěstuje se v zahradách jako okrasná popínavá letnička, občas může i u nás přechodně zplaňovat.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 4. 2017 (Portugalsko, region Alentejo, Cromeleque dos Almendres).