LIMONIUM MACROPTERUM (Webb et Berthel.) Kuntze – limonka

Syn.: Limonium brassicifolium subsp. macropterum (Webb et Berthel.) G. Kunkel, Statice brassicifolia var. macroptera (Webb et Berthel.) Burchard, Statice macroptera Webb et Berthel.
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité

Limonium macropterum

Rozšíření: Endemický druh Kanárských ostrovů. Vyskytuje na vzácně pouze na ostrově El Hierro.

Ekologie: Roste na vlhkých skalách a útesech, obvykle se severní orientací, v nadmořské výšce od 250 do 550 m, s druhy Greenovia diplocycla, Aeonium longithyrsum, Sonchus hierrensis aj. Na El Hierro se objevuje i v kultuře. Kvete od března do června.

Popis: Polokeř, až 30 cm vysoký. Lodyha je na bázi dřevnatá, v květenství velmi nápadně široce křídlatá, až 3,5 cm široká, listy jsou laločnaté, koncový lalok je značně velký, až 15 cm dlouhý, ostatní laloky jsou jen asi 1 cm dlouhé. Květenství je latnaté, kalich nálevkovitý, bledě modrý až nafialovělý, koruna je bílá. Plodem je tobolka, stopka plodu je až 25 mm dlouhá.

Ohrožení a ochrana: Na ostrově El Hierro druh roste jen ve dvou populacích, celkově se jedná asi o 400 exemplářů. Je zařazen mezi silně ohrožené druhy květeny Španělska (EN), je uveden i ve zdejší Červené knize. V rámci záchranného programu je pěstován v botanické zahradě v Tafiře.

Poznámka: Částí literatury je tato limonka klasifikována jako poddruh Limonium brassicifolium subsp. macropterum, přičemž pak nominátní poddruh L. brassicifolium subsp. brassicifolium se vyskytuje na ostrově La Gomera. Většina mezinárodních botanických databází ji však hodnotí jako druh samostatný.

Limonium macropterum
Limonium macropterum

Fotografováno dne 15. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira, Jardín Botánico Viera y Clavijo).