Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů – vyskytuje se na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Palma, El Hierro, také na ostrově La Gomera, zde je však zřejmě nepůvodní. Borovice kanárská byla zavlečena i do severozápadní Afriky a jižní Evropy, objevuje se také ve východní Austrálii.
Ekologie: Součást borových lesů, roste v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 2000 m, na ostrovech vytváří velmi charakteristické lesní porosty. Největším z nich je oblast zvaná Corona Forestal (s rozlohou skoro 47 tisíc hektarů), která obklopuje ze všech stran vulkán Pico del Teide, nejvyšší horu ostrova Tenerife.
Popis: Strom, 25–40 m vysoký, borka je červenohnědá, popraskaná, odlupující se. Na kmeni se tvoří četné výmladky (především po lesních požárech), jehlice jsou ve svazečcích po 3, u výmladků jsou šedomodré, později zelené, 15–30 cm dlouhé, ohebné, vytrvávají 1–3 roky. Šišky většinou jednotlivé, široce vejcovité, až 20 cm dlouhé, semena jsou obvejčitá.
Využití: Dřevo borovice kanárské patří mezi nejlepší borová dřeva, je tvrdé a trvanlivé, také příjemně voní. Bylo používáno k výstavbě lodí, na stavbách, ale i jako dřevo palivové. Zároveň je tento dekorativní druh oblíbeným stromem parků téměř všech subtropických oblastí světa.
Poznámka: Tento druh je nejvyšším druhem borovice Starého světa. Nejvzrostlejší exemplář o výšce 60 metrů byl nalezen u silnice severně od vesnice Vilaflor (jihozápad ostrova Tenerife).
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 29. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí Aguamansa), Gabriela Leugnerová, dne 20. 2. 2005 (výmladky: Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí kráteru Las Cañadas).