Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, kde roste v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa a Toamasina.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinatá a travnatá místa na kamenitých svazích v horách, v nadmořských výškách 1600–2200 m.
Popis: Keř asi 1 m vysoký s přímými, prutovitými, tence běloplstnatými větvemi. Listy jsou vstřícné, přímo odstálé až k větvičkám přitisklé, skoro přisedlé, podlouhlé až obkopinaté, až 6 cm dlouhé a 1,7 cm široké, drobně vroubkované, na vrcholu tupé, na líci světle zelené a tence bíle přitiskle chlupaté, na rubu hustě bíle plstnaté. Květenství je 5–7,5 cm dlouhé, v lichopřeslenech bývá 5–6 květů; květní stopky jsou přímo odstálé, 3–4 cm dlouhé; listeny jsou trojúhelníkovité, na bázi srostlé; kalich je asi 1,3 cm dlouhý, nálevkovitý, žláznatě chlupatý, horní pysk tvoří 3 kopinaté zuby, z nichž prostřední je menší než postranní, zuby dolního pysku jsou delší; koruna je 3–3,2 cm dlouhá, bělavá, s dlouhou trubkou, horní pysk je okrouhlý, asi 4 mm dlouhý, dolní je trojlaločný, asi 8 mm dlouhý, ohnutý, prostřední segment je asi 8 mm široký; tyčinky jsou 2, z koruny poněkud vyniklé; čnělka je o něco delší než tyčinky. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Na Madagaskaru se vyskytuje šest endemických druhů šalvějí, kromě toho dva další druhy zavlečené (Salvia coccinea a Salvia farinacea).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).