Syn.: Corone quinquevulnera Hoffmanns. ex Steud., Silene anglica var. quinquevulnera House, Silene gallica subsp. quinquevulnera (L.) Syme, Silene lusitanica subsp. quinquevulnera (L.) Nyman, Silene quinquevulnera L.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Silenka francouzská (Silene gallica) pochází z mediteránní oblasti jižní Evropy, jihozápadní Asie i severní Afriky, v evropských severněji ležících zemích je její výskyt druhotný, stejně jako v mnoha dalších oblastech světa. Tato její barevně nápadná varieta (Silene gallica var. quinquevulnera), jejíž areál kladl Carl Linné na jihozápad Evropy a která by se snad mohla častěji vyskytovat i v severozápadní Africe, byla zavlečena také do Velké Británie, jižní Afriky, na jihozápad i jihovýchod Austrálie, na Nový Zéland, také do Japonska.
Ekologie: Roste na pobřežních dunách, na skalnatých výchozech, také na stanovištích dotčených lidskou činností, v okolí lidských sídel a zahrad, objevuje se na rumištích a skládkách, kolem silnic i železničních tratí, na pastvinách.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, jednoduchou nebo větvenou, 15–45 cm dlouhou, chlupatou. Dolní listy jsou řapíkaté, kopinaté až obvejčité, 20–60 mm dlouhé a 5–15 mm široké, na bázi klínovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, chlupaté, lodyžní listy jsou přisedlé, obkopinaté, menší, špičaté, chlupaté. Květenství je hroznovité, 5–15květé; listeny jsou čárkovité, špičaté; kalich je 7–10 mm dlouhý, s 10 nachovými žilkami, hustě žláznatě chlupatý, korunní lístky jsou až 5 mm dlouhé, nehetnaté, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené, po okraji bílé, s výraznou červenu skvrnou ve středu lístku, pakorunka je bílá. Plodem je tobolka.
Záměny: Korunní lístky nominátní variety nejsou tak výrazně barevné, nýbrž jen čistě růžové nebo bílé.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 11. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, region Otago).