SORBUS ALNIFOLIA (Siebold et Zucc.) K. Koch – jeřáb / jarabina

Syn.: Alniaria alnifolia (Siebold et Zucc.) Rushforth, Aria alnifolia (Siebold et Zucc.) Decne., Crataegus alnifolia Siebold et Zucc., Micromeles alnifolia (Siebold et Zucc.) Koehne, Pyrus alnifolia (Siebold et Zucc.) Franch et Sav.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Sorbus alnifolia

Rozšíření: Východoasijský druh, jehož areál se táhne od jihočínské provincie S‘-čchuan přes skoro celou východní Čínu, Korejský poloostrov a ruské Přímoří až do Japonska. Podle tvaru listů a plodů jsou kromě nejrozšířenější nominátní variety rozlišovány ještě variety Sorbus alnifolia var. lobulata (severovýchod Číny a Korea) a var. angulata (východočínská provincie Šan-tung).

Ekologie: Roste na horských svazích a v roklích, ve smíšených lesích a křovinách, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 2300 m. Kvete od dubna do května.

Popis: Opadavý strom dorůstající do výšky okolo 20 m. Letorosty jsou rudohnědé, později šedohnědé, chlupaté nebo olysalé, pokryté bílými lenticelami. Listy mají řapíky 1,5–3 cm dlouhé, čepele jsou vejčité až skoro okrouhlé, 5–10 cm dlouhé a 3–6 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, po okraji nepravidelně dvojitě pilovité, na vrcholu zašpičatělé, s 6–10(–14) páry postranních žilek, po obou stranách lysé nebo na rubu podél žilek chlupaté. Květenstvím je terminální chocholík dosahující 4–8 cm v průměru, s 6–25 květy, květy jsou stopkaté, dosahují 10–18 mm v průměru, kališní lístky jsou vejčité, špičaté, korunní lístky vejčité až skoro okrouhlé, bílé, 5–7 mm dlouhé, na bázi nehetnaté; tyčinek je 20, jejich nitky jsou bílé, čnělky 2, lysé. Plody jsou vejcovité až skoro kulovité, v době zralosti červené, až 14 mm dlouhé.

Sorbus alnifolia
Sorbus alnifolia
Sorbus alnifolia
Sorbus alnifolia

Fotografováno dne 6. 10. 2018 (Česko, Dendrologická zahrada Průhonice).