SORBUS SITCHENSIS M. Roem. – jeřáb sitka / jarabina

Syn.: Pyrus sambucifolia Bong., Pyrus sitchensis (M. Roem.) Piper, Sorbus occidentalis (S. Watson) Coville, Sorbus tilingii Gand.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Sorbus sitchensis

Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, jehož areál se táhne od jižní Aljašky až po severní Kalifornii, východně zasahuje až do Alberty a západní Montany. V areálu se rozlišují dvě variety: nominátní má lístky pilovité více než do poloviny jejich délky, Sorbus sitchensis var. grayi je má nezřídka celokrajné nebo pilovité jen v menší horní polovině lístku – na našich snímcích.

Ekologie: Nominátní varieta roste na světlinách v jehličnatých lesích a v lesních lemech, na horských stráních a loukách, často na březích vodních toků a jezer, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2400 m, S. s. var. grayi stoupá až do výšky okolo 3000 m, obsazuje lemy horských lesů, objevuje se na horských svazích, při okrajích lavinových drah, na rašeliništích i v mokřinách.

Sorbus sitchensis

Popis: Keř dosahující výšky 1–4 m, s borkou nejprve červeně purpurovou až šedohnědou, později šedočervenou a zimními pupeny červeně purpurovými, vejcovitými, 8–13 mm dlouhými, řídce rezavě chlupatými. Listy jsou lichozpeřené, se 7–13 lístky, které jsou úzce eliptické až obkopinaté, vejčité nebo obvejčité, 1,8–6 cm dlouhé a 0,6–2,5 cm široké, celokrajné nebo jemně pilovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, na rubu světlejší, šedozelené, olysalé. Květenství je latnaté, 12–80květé, dosahuje 2–8 cm v průměru, jeho stopka je lysá, šedozelená, nebo řídce až hustě rezavě chlupatá; květy dosahují 11–17 mm v průměru; kališní lístky jsou 1–2,2 mm dlouhé, po okraji brvité; korunní lístky jsou vejčité, 4–7,5 mm dlouhé, bílé, vzácně i růžové; tyčinek je 15–20; čnělek je 3–5, jsou 1,5–3,2 mm dlouhé. Plody jsou kulovité až obvejcovité, 7–13 mm dlouhé, růžově červené až červené.

Poznámka: Na území kontinentálního USA je v současnosti rozlišováno zhruba 10 hlavních druhů jeřábů, a to jak původních (z těch má největší areál Sorbus scopulina), tak zavlečených (např. Sorbus aucuparia). Kromě toho je rozlišována ještě řada mikrotaxonů na různých taxonomických úrovních.

Sorbus sitchensis
Sorbus sitchensis
Sorbus sitchensis
Sorbus sitchensis
Sorbus sitchensis

Fotografovali Vít Grulich, dne 12. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Strathcona Provincial Park); Jindřiška Vančurová, dne 24. 8. 2017 (USA, Oregon, Mount Hood National Forest, okolí Mirror Lake).