Syn.: Campanula alliariifolia subsp. ochroleuca Kem.-Nath., Campanula gundelia K. Koch, Campanula kirpicznikovii Fed., Campanula lamiifolia Adam, Campanula leskovii Fed., Campanula macrophylla Sims, Campanula makaschvilii E. A. Busch, Campanula ochroleuca (Kem.-Nath.) Kem.-Nath., Medium alliariifolium (Willd.) Spach
Česká jména: zvonek česnáčkolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: zvonček cesnačkolistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Druh pomezí jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, hojný v předhůří Kavkazu. Vyskytuje se v Arménii, Ázerbájdžánu, Gruzii a severovýchodním Turecku, na severní straně Kavkazu pak v Čečensku, Dagestánu, Ingušsku, Kabardsku-Balkarsku, Karačajevsku-Čerkesku a v Severní Osetii. Jinde v Evropě se pěstuje jako okrasná rostlina a místy zplaňuje. Byl zaznamenán i na území Česka (Průhonice).
Ekologie: Druh mírně stinných mezofilních lesů nadmořských výšek (v kavkazské oblasti) asi do 1800 m. Je součástí hajního podrostu dubohabřin spíše bazifilního charakteru, ale osídluje také lesní skalky. Kvete od června do července (srpna).
Popis: Vytrvalá bylina, 50–120 cm vysoká, lodyha je přímá, hustě chlupatá, nevětvená, oblá. Spodní lodyžní listy jsou řapíkaté, vejčité a na bázi srdčité, tvarem poněkud připomínají list česnáčku lékařského (Alliaria petiolata), vrchní lodyžní listy jsou přisedlé, vejčité, všechny listy jsou vroubkovaně pilovité, naspodu šedoplstnaté, tuhé. Květy vyrůstají na krátkých květních stopkách v jednostranném hroznu, koruna je nálevkovitě zvonkovitá, 10–22 mm dlouhá, čistě bílá, pýřitá. Plodem je kulovitá tobolka.
Fotografováno dne 5. 7. 2015 (Gruzie, okolí Ananuri v kraji Mccheta-Mtianetie).