PULSATILLA AUREA (N. Busch) Juz. – koniklec zlatožlutý / poniklec

Syn.: Anemone aurea N. Busch, Anetilla aurea (N. Busch) A. I. Galushko
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Pulsatilla aurea

Rozšíření: Endemit západního Kavkazu, byl popsán z gruzinské Svanetie.

Ekologie: Roste v horských křovinách, na subalpínských a alpínských loukách a pastvinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete od června do července.

Pulsatilla aurea

Popis: Vytrvalá bylina, 6–35 cm vysoká, v době plodu dosahující výšky až 50 cm. Lodyha je přímá, odstále chlupatá. Přízemní listy jsou řapíkaté, trojčetné, s lístky v obrysu vejčitými, peřenosečnými, jejich úkrojky jsou peřenoklané až peřenodílné, čárkovité, na okraji zubaté, špičaté, na líci lysé, na rubu podél hlavních žilek chlupaté; listům podobné lodyžní listeny jsou 3. Květy jsou terminální, dosahují průměru 3,5–6 cm, okvětní lístky jsou vejčité, 2–3 cm dlouhé a 0,8–2 cm široké, zlatožluté, vně přitiskle chlupaté až olysalé. Plody jsou nažky asi 5 mm dlouhé, s chlupatým přívěskem.

Využití: Velmi atraktivní rostlina, objevuje se v kultuře, avšak pěstování tohoto velehorského druhu není v nížinných oblastech snadné.

Pulsatilla aurea
Pulsatilla aurea
Pulsatilla aurea
Pulsatilla aurea

Fotografováno v červenci 1987 (Gruzie, Abcházie, centrální část Velkého Kavkazu) a v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu, širší okolí Krasnoj Poljany).