CAMPANULA LATIFOLIA L. – zvonek širokolistý / zvonček širokolistý

Syn.: Tracheliopsis latifolia (L.) Opitz
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Campanula latifolia

Campanula latifolia

Rozšíření: Tento druh je rozšířen ostrůvkovitě od Anglie, Skotska a Pyrenejí po střední Rusko a Kavkaz, ale je udáván také z Himálaje. V ČR je původní pravděpodobně jen v Krušných horách, v sudetských pohořích a ve vyšších polohách karpatské oblasti. V jiných oblastech roste pouze jako zplanělý.

Ekologie: Horské lesy a nivy, lesní lemy a zarostlé sutě. Kvete od června do července.

Popis: Vytrvalá bylina s tupě hranatou, měkce chlupatou nebo lysou, až 150 cm vysokou lodyhou. Nepravidelně zoubkované listy mají srdčitou bázi. Vejčité dolní lodyžní listy mají krátký křídlatý řapík a vejčitě podlouhlé přízemní listy dlouhý řapík. Květy tvořící hroznovitá květenství rostou po 2–3 na krátkých stopkách, na kterých vyrůstají uprostřed listence. 30–60 mm dlouhá, široce zvonkovitá modrofialová koruna je vně lysá a uvnitř chlupatá, kališní cípy rovnovážně odstávají, čnělka je kratší než koruna a blizna tříramenná. Běžná je i bělokvětá forma.

Záměny: Zvonek širokolistý patří mezi zvonky se stopkatými květy uspořádanými do hroznovitých květenství. Nejvíce je mu podoben zvonek kopřivolistý (Campanula trachelium), který lze celkem snadno odlišit umístěním listenců v dolní části květní stopky, ostře hranatou lodyhou a listy na omak drsnějšími. Podobným druhem se stejně tupě hranatou lodyhou je zvonek řepkovitý (C. rapunculoides). Ten má na rozdíl od obou výše uvedených zvonků maximálně 25 mm velké, nící květy, které jsou uspořádány do jednostranného hroznu a úzké kališní cípy nazpět ohnuté.

Ohrožení a ochrana: Zvonek širokolistý je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (C3). Zákon jej chrání v Německu.

Campanula latifoliaCampanula latifolia
Campanula latifoliaCampanula latifolia
Campanula latifolia

Fotografováno dne 10. 7. 2008 (Polsko, na polské straně Králického Sněžníku).