Syn.: Agrostemma chalcedonica (L.) Doell., Lychnis chalcedonica L.
Česká jména: knotovka plamenčice (Presl 1846), kohoutek maltézský, plamenečnice (Polívka 1900), kohoutek chalcedonský (Dostál 1950), kohoutek plamenný (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: kukučka chalcedónska (Dostál 1950), kukučka hustokvetá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Východoevropsko-západoasijský druh, jeho areál se táhne od jižní, černozemní části evropského Ruska přes západní Sibiř až do Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Mongolska a severozápadočínských provincií Gansu a Xinjiang. Byl zavlečen i do zbytku Evropy, na severovýchod USA a jihovýchod Kanady. Nejednou byl nalezen zplanělý i u nás (např. Písek, Hluboš, Chlum u Třeboně aj.).
Ekologie: Ve východní Evropě roste v lesích a křovinách, na vlhkých loukách. Jako zplanělý se obvykle objevuje na stanovištích poznamenaných lidskou činností, poblíž zahrad, na rumištích a skládkách. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina, 50–100 cm vysoká, chlupatá až odstále pýřitá. Lodyha je přímá, jednoduchá, vzácně větvená, listy jsou vstřícné, přisedlé, poloobjímavé, vejčité až kopinaté, 5–12 × 2–5 cm, po obou stranách řídce chlupaté. Květenstvím je terminální, 10–50květý stažený vidlan, který je podepřen dvěma nápadnými listeny, květy dosahují 1,5–2 cm v průměru, jejich kalich je trubkovitý, 1,2–1,5(–1,7) cm dlouhý, na žilkách chlupatý, koruna je 5četná, červená, korunní lístky jsou 7–9 mm dlouhé, dvoulaločné, zhruba do 1/3 dělené, pakorunka je malá, tvořená drobnými zoubky. Plodem je tobolka, 8–10 mm dlouhá.
Využití: Dekorativní trvalka, oblíbená v zahradách pro barevně velmi nápadné květy. Ruské jméno „татарское мыло“ poukazuje nejen na její původ, ale i na eventuálně možné další využití této rostliny.
Poznámka: V některých jazycích je možné se setkat s národními jmény tohoto druhu, které odkazují na Maltézský řád (anglicky „Maltese Cross“, ale dokonce i česky „kohoutek maltézský“). Příslušníci tohoto řádu totiž mají ve znaku kříž velmi vzdáleně připomínající květ této rostliny.
Druhové jméno chalcedonica neoznačuje původ této rostliny. To bylo jasné už Linnéovi, protože v popisu druhu uvedl habitat in Tataria. Spíš asi takto ctil údaj z jména Flos constantinopolitanus, které druhu dal už dřív holandský lékař Dodoneus.
Fotografováno ve dnech 30. 7. 2010 (Česko, Čechy, Polabí, kultura) a 21. 7. 2012 (Čechy, zahrada letohrádku Kratochvíle).