SALVIA SCHIMPERI Benth. – šalvěj / šalvia

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia schimperi

Rozšíření: Druh s typickým rozšířením v jihozápadní části Arabského poloostrova (v Saúdské Arábii i v Jemenu) a ve vysokohořích Eritrey a Etiopie.

Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté okraje a světliny v horských lesích a pastviny; dobře snáší pastvu, protože dobytek se jí – jako velmi aromatické rostliny – vyhýbá. Lokality leží v nadmořských výškách 2000–3500 m.

Salvia schimperi

Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem; lodyha 0,5–1 m vysoká, vlnatá, silně aromatická. Vstřícné listy jsou soustředěné do dolní čtvrtiny lodyhy Přízemní listy jsou řapíkaté, lodyžní přisedlé, vejčité, 10–20 cm dlouhé, na okraji nepravidelně vroubkované, na líci drsné, na rubu hustě chlupaté. Květenství je větvené, tvoří jej (1–)3–4květé lichopřesleny, podepřené vejčitými, bílými, zeleně lemovanými listeny; kalich je pyskatý, až 2 cm dlouhý, horní pysk trojzubý, dolný dvouzubý; koruna je pyskatá, 2,5–3(–4) cm dlouhá, bělavá, na pyscích namodralá, horní pysk zahnutý, dolní 3laločný, s velkým téměř okrouhlým prostředním lalokem; tyčiny 2, doplněné 2 staminodii; čnělka s nestejně dvouklanou bliznou. Tvrdky jsou kulovité, asi 3 mm dlouhé.

Salvia schimperiSalvia schimperi
Salvia schimperi
Salvia schimperi
Salvia schimperi

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 28. a 29. 10. a 8. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sankaber; masiv Abuna Yosef, mezi kláštery Machina Maryam a Geneta Maryam).