Syn.: Carduus hookerianus (A. Gray) A. Heller, Carduus kelseyi Rydb., Cirsium kelseyi (Rydb.) Petrak, Cnicus hookerianus A. Gray
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál leží v západní části severoamerického kontinentu v Kanadě, kde se vyskytuje v Albertě a Britské Kolumbii, a v USA ve státech Washington, Wyoming, Idaho a Montana.
Ekologie: Stanovištěm jsou prosvětlené lesní porosty a jejich okraje, trávníky v alpinském stupni, také okraje cest, roste v nadmořských výškách 600–2900 m.
Popis: Zpravidla dvouletá nebo víceletá monokarpická bylina, řidčeji trvalka s přímou, 20–150 cm vysokou lodyhou, méně často z kůlového kořene vyrůstá lodyh několik; lodyhy jsou silné, jednoduché nebo v horní polovině s krátkými přímými větvemi, do různé míry vlnaté a pavučinaté, někdy až olysalé. Listy jsou střídavé, dolní křídlatě řapíkaté, horní přisedlé, čepel je podlouhlá až eliptická, 5–25 cm dlouhá a 1–8 cm široká, téměř celokrajná, oddáleně zubatá až peřenolaločná, s kopinatými až vejčitými úkrojky, zubatá, osténkatá až ostnitá, ostny jsou 2–10 mm dlouhé, na líci pavučinatými trichomy bíle nebo šedě plstnatá, podél hlavní žilky a na okrajích vlnatá s chlupy mnohobuněčnými, někdy olysalá, na rubu víceméně zelená, lysá až tence pavučinatá a často také s mnohobuněčnými chlupy. Úbory jsou jednotlivé, případně uspořádané v klasovitém nebo hroznovitém květenství, řidčeji jsou na vrcholu lodyhy nahloučené; stopky úborů jsou až 8 cm dlouhé; zákrov je široce vejčitý, 2–3,3 cm dlouhý a 1,5–4 cm široký, zelený a často načervenalý, hustě vlnatý a pavučinatý; zákrovní listeny jsou uspořádány v 4–8 řadách, čárkovité, vnější žlutou pichlavou špičkou odstávají; koruna je nálevkovitá, 2–2,8 cm dlouhá, bílá, žlutobílá nebo někdy růžová. Nažky jsou tmavohnědé, 5–6,5 mm dlouhé; chmýr je 1,8–2,2 cm dlouhý, péřitý.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. a 20. 7. 2007 (Kanada, Alberta, NP Jasper, Medicine Lake; NP Banff, Bow Lake); Karel Bergmann, v červenci 2013 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP) .