Syn.: Cortusa matthioli L.
Česká jména: kruhatka západní (Presl 1846), kortuska Matthiolová (Opiz 1852), kruhatka Matthiolova (Sloboda 1852, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002), kruhatka Matthioliho (Kaplan 2019)
Slovenská jména: okruha Matthiolová (Reuss 1853), kortúza Matthiolova (Dostál 1950), kortúza Matthioliho (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité
Rozšíření: Hory střední, jihovýchodní a východní Evropy, dále se areál táhne Asií až do severovýchodní Číny. V areálu je rozlišováno několik infraspecifických taxonů.
U nás roste pouze zhruba 120 exemplářů na dně moravské propasti Macocha (někdy odtud bývá uváděna jako endemický poddruh subsp. moravica), častější je ve slovenských horách, kde se vyskytuje nominátní poddruh (ten je i na našich fotografiích).
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, v lesních lemech a na mokrých skalách. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 20–40 cm vysoká, listy v přízemní růžici, řapíkaté, v obrysu okrouhlé, dlanitolaločnaté. Přímý stvol nese lichookolík 5–20 květů. Koruna je zvonkovitá, červená. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam ČR ji řadí ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1), stejná ochrana je jí garantována i zákonem (§1). Patří také k zákonem chráněným druhům v Polsku, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Francii a Itálii.
Využití: Pro svůj dekorativní vzhled se dostává i do kultury, i když je zde stále dosti netradiční, v sortimentu zahradních rostlin se začíná objevovat až v posledních desetiletích.
Byla používána ve staré medicíně především k hojení ran a vředů.
Poznámka: Dříve býval tento druh řazen k rodu Cortusa, jehož jméno upomínalo na italského botanika G. A. Cortusiho. Fylogenetické studie však prokázaly, že tento rod je vlastně vnořen do rodu Primula. Druhové jméno nese po italském lékaři P. A. Matthiolim.
Fotografováno dne 9. 5. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).