Syn.: Pneumonanthe punctata (L.) F. W. Schmidt, Dasystephana punctata (L.) Borkh., Gentianusa punctata (L.) Pohl
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Hory Balkánu – jižně po Bulharsko, dále Karpaty, Alpy, u nás pouze v Hrubém Jeseníku, kudy prochází severní hranice areálu druhu.
Ekologie: Roste na horských loukách, pastvinách a holích až do alpínského stupně (až do 2600 m n. m.). Kvete v červenci.
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha přímá, tlustá, dutá, 20–60 cm vysoká. Listy jsou kopinaté až široce vejčité, zúžené do nezřetelného řapíku, s 5–7 vyniklými žilkami. Koruna je 14–35 mm dlouhá, žlutá, zpravidla tečkovaná, někdy však i čistě žlutá bez teček; kalich je bylinný, s 5–8 přímými zuby. Květy hořce tečkovaného se rozevírají jen za plného slunce, i pak jsou však jejich cípy vztyčené nahoru, takže se zdá, jako by nebyly ještě plně rozkvetlé. Za deště je květ uzavřen zcela.
Ohrožení a ochrana: I v Jeseníkách je hořec tečkovaný dosti vzácný, patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1r) a ve stejné kategorii je tento druh chráněn i podle zákona (§1). Na Slovensku je řazen k druhům potenciálně ohroženým (NT), i zde je chráněn zákonem, stejně tak v Itálii, Rakousku, Švýcarsku a Německu. Je uveden i v Červené knize Ukrajiny.
Fotografováno v červenci 2005 (Itálie, Dolomity) a v červenci 2003 (listy – Česko, Hrubý Jeseník, okolí Pradědu).