Syn.: Gentiana clusii var. rochelii A. Kern., Gentiana rochelii (A. Kern.) Borbás
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Druh Gentiana clusii se vyskytuje v horách Evropy, nominátní poddruh je rozšířen po celých Alpách, objevuje se v Juře, horách Balkánského poloostrova a v Jižních Karpatech, představovaný poddruh Gentiana clusii subsp. rochelii najdeme v Západních Karpatech, na Slovensku v Súlovských skalách, na Malé i Velké Fatře a v Tatrách, taktéž na jejich polské straně. Gentiana clusii subsp. undulatifolia roste na jihu Východních Alp, mezi jezery Como a Garda. Někdy jsou v ranku poddruhů klasifikovány dokonce i rostliny z Pyrenejí.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích, ve skalních štěrbinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2300 m. Kvete od května do června.
Popis: Od nominátního alpského poddruhu se tento západokarpatský poddruh odlišuje listy podlouhlými až úzce kopinatými, nejširšími spíše blíže k bázi listu, špičatými, šedozelenými; kališní cípy jsou člunkovité nebo žebernaté, koruna je uvnitř světle kobaltově modrá, v trubce světle modrá, vně modrofialová.
Ohrožení a ochrana: Hořec Clusiův je na Slovensku zařazen z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC), je zde chráněn zákonem. Chráněným druhem je i v Polsku.
Poznámka: Anton Rochel (1770–1847), na nějž odkazuje poddruhové jméno, byl rakouský lékař a botanik, který se zajímal především o květenu Banátu a Karpat.
Fotografováno ve dnech 9. 5. a 14. 6. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).