Syn.: Hypericum barbatum var. adscendens Griseb., Hypericum barbatum subsp. rumeliacum (Boiss.) Stoj. et Stef.
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Rozšíření: Balkánský druh. Roste v jižním Rumunsku, východním a jižním Srbsku, v Makedonii, Albánii, Řecku, Bulharsku a v evropské části Turecka. Naše rostliny představují nominátní poddruh, v jihovýchodní části areálu se odlišuje subsp. apollinis, význačná poléhavými nebo vystoupavými lodyhami.
Ekologie: Provází nezapojené stepní trávníky na mělkých kamenitých půdách i rozvolněné, světlé lesy, převážně na výslunných, jižně exponovaných svazích s kamenitými půdami. Vystupuje do nadmořské výšky 1800 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 10–40 cm; lodyhy jsou víceméně přímé, lysé. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo velmi krátce řapíkaté, kopinaté až čárkovité, ploché až žlábkovité, 0,6–3,5 cm dlouhé, na rubu s černými tečkami, na bázi zúžené až uťaté, slabě podvinuté; nejvyšší listy někdy žláznatě brvité. Květenství je chudá zkrácená lata s 5četnými květy; listeny jsou úzce kopinaté, 3–6 mm dlouhé, třásnité; kališní lístky jsou kopinaté, 3,5–6 mm dlouhé, na okraji s černými stopkatými žlázkami, dosahujícími až poloviny šířky kališních lístků, na vrcholu špičaté; korunní lístky jsou žluté, 1–1,4 cm dlouhé, s četnými černými tečkami; tyčinek je mnoho, jsou uspořádány ve 3 svazečcích; gyneceum srůstá z 3 plodolistů. Plody jsou tobolky 5,5–7 mm dlouhé, na povrchu s okrouhlými nebo podlouhlými hrbolky nebo téměř hladké.
Poznámka: Od nejpodobnějších druhů, k nimž patří např. Hypericum rochelii nebo Hypericum trichocaulon, se liší bohatě černě tečkovanými kališními lístky, které jsou na okraji velmi dlouze třásnitě žláznaté.
Fotografováno dne 10. 6. 2015 (Srbsko, Jelaśnica).