Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Pedicularis contorta
Rozšíření: Vyskytuje se na západě Severní Ameriky v Kanadě v provinciích Britská Kolumbie a Alberta, na jih dosahuje do USA do severní Kalifornie a Wyomingu.
Ekologie: Roste v sušších jehličnatých lesích a na lesních světlinách, zpravidla v horách v nadmořských výškách 700–3000 m.
Pedicularis contorta
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina; lodyha je nevětvená, lysá, 15–60 cm vysoká, tvoří často trsy. Listy jsou střídavé, v obrysu kopinaté, peřenosečné, 7–16 cm dlouhé, laloky jsou úzce čárkovité, zubaté; přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, lodyžní listy jsou menší než přízemní, přisedlé. Květenství je prodloužený, 5–15(–20) cm dlouhý hrozen; listeny jsou peřenolaločnaté; kalich je 4–5 mm dlouhý, 5zubý, lysý, s 5 tmavými žilkami, zuby jsou kopinaté, 1–3 mm dlouhé, horní je nejkratší; koruna je pyskatá, 15–20 mm dlouhá, žlutobílá nebo bílá, někdy růžově nebo červeně naběhlá, horní pysk je hákovitý, 4–5 mm dlouhý, na konci s 6–8 mm dlouhým zakřiveným zobánkem, dolní pysk je trojlaločný; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plodem je 9–10 mm dlouhá zploštělá a přímá tobolka.
Pedicularis contortaPedicularis contorta
Pedicularis contorta
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 7. 2007 (Kanada, Alberta: Banff NP, nad Moraine Lake).