PEDICULARIS ATROPURPUREA Nordm. – všivec tmavonachový

Syn.: Pedicularis atripurpurea Nordm., orth. var., Pedicularis villobracteata K. Koch
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Pedicularis atropurpurea

Rozšíření: Druh Kavkazu, vyskytuje se v Předkavkazsku, západním a v západní části východního Zakavkazska, objevuje se v přiléhajících oblastech severovýchodního Turecka. Byl popsán z gruzínské Adžárie a oblasti Achalciche.

Ekologie: Roste na subalpínských loukách, na kamenitých a skalnatých svazích, v lesních lemech. Kvete od června do srpna.

Pedicularis atropurpurea

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–70 cm vysokou, nevětvenou, dole lysou, v horní části pavučinatě chlupatou. Bazální listy jsou řapíkaté, v obrysu eliptické, peřenosečné, jejich úkrojky jsou kopinaté, peřenoklané až peřenodílné, na rubu chlupaté, v době květu již většinou chybí; lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu vejčité, až 15 cm dlouhé, jinak podobné bazálním. Květenství je terminální, klasnaté, nápadně vlnatě chlupaté, až 20 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité, na okraji chlupaté, dolní zubaté, horní spíše celokrajné; kalich je zvonkovitý, až 10 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy jsou nestejné, dosahují asi poloviny délky kališní trubky; koruna je 18–20 mm dlouhá, tmavě purpurová, lysá, dvoupyská, horní pysk je přilbovitý, dolní trojlaločný, stejně dlouhý jako horní. Plodem je vejčitá tobolka, která je asi 10 mm dlouhá.

Pedicularis atropurpureaPedicularis atropurpurea
Pedicularis atropurpurea
Pedicularis atropurpurea
Pedicularis atropurpurea

Fotografováno v červenci 1987 (Gruzie, Abcházie, centrální část Velkého Kavkazu) a v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu, širší okolí Krasnoj Poljany).