Syn.: Pedicularis jugentassica Semiotr.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Hory Střední Asie, areál se táhne od pohoří Ťan-šan po Pamír, snad zasahuje i na západ Himálaje, vyskytuje se tedy v jihovýchodním Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, západočínském Sin-ťiangu a východním Afghánistánu, pravděpodobně i v severním Pákistánu a severoindickém Kašmíru.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých svazích, především ve středních horských polohách, v nadmořské výšce okolo 2000 m. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 20–100 cm vysoká, často s několika přímými a nevětvenými lodyhami, řídce chlupatými. Přízemní listy mají řapíky až 27 cm dlouhé, čepele jsou v obrysu kopinaté, až 25 cm dlouhé a asi 6 cm široké, peřenosečné, až s 25 páry úkrojků, které jsou v obrysu kopinaté, zubaté či až peřenoklané; lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, menší. Květenství je terminální, klasnaté, i více než 20 cm dlouhé; listeny jsou podobné listům; kalich je zvonkovitý, až 13 mm dlouhý, řídce chlupatý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, jejich šířka je větší než délka; koruna je nažloutlá, dvoupyská, trubka je 13–16 mm dlouhá, horní pysk je helmovitě skloněný, až 14 mm dlouhý, zobánek je asi 3 mm dlouhý, dolní pysk je zhruba stejně dlouhý jako horní, trojlaločný. Plodem je tobolka, 10–15 cm dlouhá.
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).