Syn.: Pulsatilla austroalpina (D. M. Moser) Landolt
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Roste v jižní části Alp v severní a severovýchodní Itálii (na západ nejdále do Lombardie), přesahuje okrajově i do jižního Švýcarska a Rakouska (Karavanky), dále se vyskytuje v Julských Alpách ve Slovinsku a v horské skupině Kapela v severozápadním Chorvatsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou alpínské trávníky na jižně exponovaných svazích na vápenci a dolomitu, obvykle na mělkých půdách s neutrální až zásaditou reakcí. Lokality leží v nadmořských výškách 1250–1900 m.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou, 25–40 cm, za plodu až 60 cm vysokou lodyhou, někdy s vícehlavým oddenkem. Přízemní listy 1–2, řapíkaté, trojnásobně zpeřené, až 25 cm dlouhé a 30 cm široké, s řapíkem 15–20 cm dlouhým; úkrojky 1–2. řádu jsou řapíčkaté, úkrojky posledního řádu jsou asi 2 cm dlouhé a 1 cm široké, peřenosečné až peřenodílné, na ploše a zejména na okraji chlupaté, s 10–15 zuby. Květy jednotlivé, miskovité, 6–6,5 cm v průměru, okvětních lístků bývá 7–8, bílých. Plodem je ochmýřená nažka.
Poznámka: Převážně vápnomilný, velkokvětý bílý typ z okruhu koniklece Pulsatilla alpina, od východoalpského vápnomilného poddruhu Pulsatilla alpina subsp. schneebergensis se odlišuje většími, více členěnými listy a výrazně většími květy, nominátní, rovněž vápnomilný poddruh Pulsatilla alpina subsp. alpina se liší jediným listem vyrůstajícím z oddenku, který je na okraji i na ploše lysý; roste v severních Alpách.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. a 31. 5. 2008 (Itálie, Monte Tremalzo a Monte Baldo, svahy Punta Telegrafo).