Syn.: Anemone nuttalliana DC., Anemone patens var. nuttalliana (DC.) A. Gray
Česká jména: koniklec sklímivý (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v severozápadní části kontinentu, od severní Aljašky až po Wisconsin a sever Nového Mexika (míjí Madreanskou oblast, jihovýchod a východ USA).
Dalším autochtonním severoamerickým druhem koniklece je Pulsatilla occidentalis, který se vyskytuje v západních oblastech tohoto kontinentu.
Ekologie: Roste v prérii a stepi, na travnatých loukách a pastvinách, kamenitých svazích a skalách, také ve světlých lesích, v nadmořských výškách od 100 až do 3800 m. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 5–40(–60) cm vysoká. Lodyha je přímá, chlupatá, přízemní listy v počtu (3–)5–8(–10) se vyvíjejí až v době květu, jsou řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, 3četné, 5,5–7 × 8–11 cm, prostřední list s 6–14 mm dlouhým řapíčkem nebo skoro přisedlý, úkrojky jsou úzce kopinaté až čárkovité, listenovitý útvar na stonku je (2–)2,5–4 cm dlouhý. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou 5–8četné, nálevkovité, namodralé až modrofialové, vzácně až skoro bílé. Plodem je nažka.
Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu ve své medicíně.
Poznámka: Thomas Nuttall (1786–1859), na nějž odkazuje druhové jméno, byl anglickým přírodovědcem působícím v Americe.
Fotografováno ve dnech 7. 5. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Bebo Grove) a 13. 5. 2013 (Calgary, Twelve Mile Coulee Natural Environment Park).