CIRSIUM SUBCORIACEUM (Less.) Sch. Bip. ex Sch. Bip. – pcháč / pichliač

Syn.: Carduus heterolepis (A. Gray) Greene, Carduus subcoriaceus Less., Cirsium heterolepis Benth., Cirsium maximum Benth., Cirsium platycephalum Benth., Cirsium platycephalum Benth. ex Oerst., Cnicus cernuus (Lag.) A. Gray, nom. illeg., Cnicus heterolepis (Benth.) A. Gray, Cnicus subcoriaceus (Less.) Hemsl.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cirsium subcoriaceum

Rozšíření: Roste ve Střední Americe v území vymezeném střední částí Mexika a západní Panamou. Areál není úplně souvislý, druh chybí v územích, kde nejsou vyšší pohoří.

Ekologie: Horská rostlina, vyskytuje se na lesních okrajích, lokálních disturbancích i podél komunikací, většinou v nadmořských výškách 2000–3400 m. Květy opylují čmeláci i kolibříci.

Cirsium subcoriaceum

Popis: Velmi statná víceletá monokarpická rostlina, dorůstá výšky až 3(–4) m; lodyhy jsou vlnaté, až 6 cm v průměru. Listy jsou střídavé, až 60(–75) cm dlouhé a 35 cm široké, peřenosečné, úkrojky jsou zakončeny ostrými, 5–12 mm dlouhými trny. Úbory se vyvíjejí v horní části rostliny, jsou zvonkovité až polokulovité, nicí, 4,5–6 cm široké a 3–4(–7) cm dlouhé; zákrovní listeny tvoří 8–19 řad, jsou ostnitě háčkovité a pavučinatě chlupaté, vnější jsou kopinaté, 2,5–3 cm dlouhé a 4,5–5 mm široké, ven vyhnuté, vnitřní jsou čárkovité, 4–6 cm dlouhé, žlutooranžové; květy jsou početné, oboupohlavné; kalich je přeměněn na péřitý chmýr; koruna je trubkovitá, 4–6 cm dlouhá, žlutavá nebo narůžovělá. Nažky jsou 5–8 mm dlouhé, s nahnědlým chmýrem 2–3,5 cm dlouhým.

Cirsium subcoriaceum
Cirsium subcoriaceumCirsium subcoriaceum
Cirsium subcoriaceum
Cirsium subcoriaceum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Cerro de la Muerte, Siberia).