Syn.: Rhodococcum vitis-idaea (L.) Avrorin
Česká jména: jahody červené (Huber 1596), brusnice kyhanka (Presl 1819), brusnice obecná (Presl 1846), brusnice kyhanka (Sloboda 1852), kyhanka (Opiz 1852), brusnice obecná (Čelakovský 1879), brusnice brusnice (Polívka 1912), (brusnice) brusinka (Dostál 1950), brusinka obecná (Dostál 1989), brusinka, brusnice brusinka (Kubát 2002)
Slovenská jména: kyhanka brusnice, brusnica, vranie oko, červené čučorietky (Reuss 1853), brusnice pravá (Dostál 1950), brusnica obyčajná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Cirkumboreálně rozšířený druh, roste v Evropě (kromě nejjižnější části), přes Malou Asii, Kavkaz a Sibiř sahá areál až do východní Asie (Mandžusko, Korea, Japonsko), v Severní Americe se objevuje na severovýchodě kontinentu (na jihu po stát Connecticut).
Ekologie: Roste na kyselých půdách ve světlých listnatých i jehličnatých lesích, na vřesovištích a rašeliništích, nevyhýbá se nížinám, ale častější je v horách.
Popis: Stálezelený a hustě větvený keřík s kožovitými, lesklými listy (na rozdíl od borůvky v zimě neopadávají) a s bílými nebo narůžovělými květy v koncových 3–10(–15)květých hroznech. Kvete od května do července. Plodem je červená (vzácně i bílá nebo nažloutlá) bobule.
Využití: Brusinka je léčivou rostlinou (sbírají se listy), její plody se s oblibou používají jako chuťový doplněk k masu, především ke zvěřině. Dříve se sušily a pak stloukaly na léčivý prach, ten se mohl přidávat jenom tak do vody k zahnání žízně, pomáhal i při průjmech.
Poznámka: České jméno brusinka je poměrně novodobé, ve středověku se běžně nepoužívalo. Veškerým dužnatým lesním plodům tehdy Češi říkávali jahody, přičemž potom rozlišovali třeba jahodu černou (borůvku), červenou (brusinku, jahodu a malinu) i medvědí (ostružinu).
Fotografováno od 28. 6. do 4. 9. 2003 (Česko, Velké Dářko, Hrubý Jeseník, Velká kotlina) a 5. 8. 2007 (Máchovo jezero, okraj Swampu).