HYPERICUM MONTBRETII Spach – třezalka / ľubovník

Syn.: Hypericum adenocarpum Montbret ex R. Keller, Hypericum bulgaricum Davidov, Hypericum cassium Boiss., Hypericum ciliatum var. montbretii (Spach) Stoj. et Stef., Hypericum euphorbiifolium Spach, Hypericum maleevii Zernov et Elenevsky, Hypericum montanum var. athoum Griseb., Hypericum montbretii var. athoum (Griseb.) Boiss., Hypericum strictum Malleev, nom. illeg.
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Hypericum montbretii
Rozšíření: Roste na jihu Balkánského poloostrova v Bulharsku, Makedonii a Řecku, dále v turecké Anatolii s přesahem do Sýrie a Gruzie, a také na Krymu.
Ekologie: Roste na vlhkých zastíněných místech na okrajích lesů a ve skalních úžlabinách, vystupuje do nadmořské výšky 1750 m.
Hypericum montbretii
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina; lodyhy jsou obvykle přímé, 15–60 cm vysoké. Listy jsou vstřícné, vejčité až kopinaté, 1,5–5,5 cm dlouhé, alespoň horní s hustými průsvitnými tečkovitými žlázkami, nejvyšší někdy na okraji s černými stopkatými žlázkami. Kališní lístky jsou úzce kopinaté, špičaté nebo zašpičatělé, obvykle s černými žlázkami; korunní lístky jsou 0,8–1,4 cm dlouhé, žluté, většinou s tečkovitými žlázkami; tyčinky tvoří 3 svazečky; gyneceum srůstá z 3 plodolistů. Plodem je úzce vejcovitá tobolka 0,7–1 cm dlouhá.
Hypericum montbretiiHypericum montbretii
Hypericum montbretii
Hypericum montbretii
Fotografovali Mário Duchoň a Vít Grulich, dne 15. 5. 2011 (Turecko, Antalya, údolí Gökdere).