Syn.: Ciminalis clusii (Perr. et Song.) Holub, Gentiana acaulis auct. non L., Gentiana grandiflora Lam., Gentiana vulgaris Beck
Česká jména: hořec Clusiův (Dostál 1950), modrohořec Clusiův (Dostál 1989), hořec Clusiův (Mareček 1996)
Slovenská jména: horec Clusiov (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Druh Gentiana clusii se vyskytuje v horách Evropy, nominátní poddruh v Alpách, Juře, horách Balkánského poloostrova a v Jižních Karpatech, poddruh Gentiana clusii subsp. rochelii najdeme v Západních Karpatech, na Slovensku v Sulovských skalách, na Malé i Velké Fatře a v Tatrách, taktéž na jejich polské straně. Gentiana clusii subsp. undulatifolia roste zase na jihu Východních Alp, mezi jezery Como a Garda. Někdy jsou v ranku poddruhů klasifikovány i rostliny z Pyrenejí.
Ekologie: Roste na vápencových skalách, ve skalních štěrbinách a na kamenitých holích, také na loukách a pastvinách, v horském až alpínském stupni, v Alpách stoupá až do výšky okolo 3000 m. Kvete v červnu.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a lodyhou přímou, 7–10 cm dlouhou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou úzce eliptické, 6–12 cm dlouhé a 0,6–1,5 cm široké, zelené, lesklé, nejširší v horní části čepele, špičaté. Květy jsou přisedlé, nebo vyrůstají na stopkách až 8 cm dlouhých; kalich je zvonkovitý, až 25 mm dlouhým kališní cípy jsou kopinaté, až 18 mm dlouhé, špičaté; koruna je zvonkovitá až nálevkovitá, až 70 mm dlouhá, azurově modrá, uvnitř bělavá se zelenými skvrnkami, korunní cípy jsou trojúhelníkovité, hrotité. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Hořec Clusiův je na Slovensku zařazen z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC), je zde chráněn zákonem. Chráněným druhem je i v Rakousku, Německu, Polsku a Itálii.
Využití: V kultuře se neobjevuje příliš často, většinou se pěstují podobné, ale méně choulostivé druhy, které jsou obvykle uváděny pod jménem Gentiana acaulis (což ovšem bývá správným určením jen občas).
Poznámka: Jeho druhové jméno odkazuje na velmi významného renesančního botanika C. Clusia.
Fotografováno ve dnech 19. 6. 2004 (Rakousko, Východní Alpy, Raxalpe) a 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Tre Cime).