Syn.: Cerastium caespitosum f. nemorale R. Uechtr., Cerastium caespitosum subsp. lucorum (Schur) Domin, Cerastium fontanum subsp. lucorum (Schur) Soó, Cerastium fontanum subsp. macrocarpum auct. non (Schur) B. Kotula, Cerastium glanduliferum var. lucorum Schur, Cerastium macrocarpum auct. non Schur, Cerastium macrocarpum subsp. lucorum (Schur) Gartner, Cerastium vulgatum subsp. lucorum (Schur) Soó
Česká jména: rožec hajní (Kubát 2002)
Slovenská jména: rožec veľkoplodý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Roste ve střední Evropě a na severu Balkánského poloostrova, je uváděn také z Pyrenejí. U nás roste roztroušeně od nížin do pahorkatin, vzácně v podhoří, pravděpodobně je přehlížený.
Ekologie: Roste v lužních lesích, stinných křovinách, na okrajích lesních cest, obvykle v husté vegetaci, na vlhčích místech. Kvete od května do července.
Popis: Dvouletá až vytrvalá, štíhlá bylina, vysoká 30–50 cm, s krátkými přízemními sterilními výhonky. Lodyha je přímá, chlupatá, s vyvinutými větévkami v paždí listů, někdy kvetoucími, nebo bez nich. Celokrajné listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité až podlouhle kopinaté, velké, dlouhé 3–5 cm, měkké, po uschnutí průsvitné, pýřité. Vidlany jsou žláznaté, řídké, mnohokvěté, podepřené bylinnými listeny. Primární listeny jsou podobné listům, další jsou malé, nejhořejší mají úzký blanitý lemem. Vejčitě kopinaté kališní lístky jsou pýřité a porostlé žláznatými chlupy, taktéž jsou úzce blanitě lemované. Rozeklané korunní lístky jsou bílé, zdéli kališních nebo o něco delší. Čnělek je pět. Tobolky se otevírají deseti zuby, jsou dlouhé asi 12–14 mm, obsahují drobná semena dosahující velikosti 0,8–1,2 mm.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je rožec hajní řazen k vzácnějším druhům vyžadujícím pozornost (C4a).
Fotografováno ve dnech 22. a 27. 6. 2012 (Česko, Praha, PP Údolí Kunratického potoka).