Syn.: Carlina echinus M. Bieb., Cirsium echinus (M. Bieb.) Sch. Bip., Cirsium scleranthum M. Bieb., Echenais nutans Cass., Echenais sclerantha (M. Bieb.) K. Koch
Česká jména: pcháč ostnitý (Dostál 1950), pcháč ježinatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: pichliač ostnatý (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Patří mezi druhy kavkazského předhůří v širším slova smyslu. Vyskytuje se v Malé Asii, v severním (Rusko) a jižním předhůří Velké Kavkazu a na Malém Kavkazu (Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie) a dále na Blízkém východě (Sýrie, Írán a Afghánistán). Údajně v minulosti zplaňoval i v České republice (Brno).
Ekologie: Roste na pasených místech podél silnic, na říčních náplavech, opuštěných polích nebo na pastvinách. Lze jej najít i na podhorských loukách a v alpínské vegetaci. V Gruzii je relativně častým druhem. Kvete od července do srpna.
Popis: Dvouletá nebo krátkověká monokarpická bylina, 40–60 cm vysoká. Lodyha je přímá, v horní části větvená, hustě olistěná střídavými, ostnitými listy, shora zelenavými, zespoda bělostně plstnatými. Bledě žluté listové ostny jsou až 1 cm dlouhé. Spodní listy jsou až 12 cm dlouhé a až 3 cm široké, dělené na 2–3 laloky. Rostlina tvoří úbory rostoucí jednotlivě, případně po 2. Zákrov je kulovitý, zákrovní listeny jsou ostnité, trubkovité květy mají žlutavě bledou barvu. Plodem je nažka.
Fotografováno v červenci 2017 (Gruzie, předhůří Velkého Kavkazu, údolí řeky Rioni).