CIRSIUM KOSMELII (Adams) Fisch. ex Hohen. – pcháč / pichliač

Syn.: Carduus kosmelii Adam, Cirsium lokense Conrath et Freyn ex Freyn, Cirsium munitum Fisch., Cnicus munitus M. Bieb., Cnicus nidulans C. Winkl. ex O. Fedtsch. et B. Fedtsch., nom. inval., Epitrachys munita (M. Bieb.) K. Koch
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cirsium kosmelii

Rozšíření: Roste v Zakavkazsku. Popsán byl z Gruzie, zasahuje i do Arménie, Ázerbájdžánu a severovýchodního Turecka a snad přesahuje i na ruskou stranu Kavkazu.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité a travnaté pastviny a suché (stepní) louky. Vystupuje až do nadmořské výšky kolem 2400 m.

Cirsium kosmelii

Popis: Dosti statná vytrvalá bylina; z oddenku vyrůstá po několika lodyhách vysokých 15–50 cm, lodyhy jsou většinou jednoduché, nekřídlaté, řídce pavučinaté. Listy jsou v obrysu podlouhlé, peřenosečné, a 8–14 páry úkrojků; úkrojky jsou v prostřední části listu obvykle dvouklané, úzce trojúhelníkovité až kopinaté, na líci s 0,3–1 mm dlouhými osténky, jinak řídce pavučinaté nebo olysalé, na rubu pavučinaté, na vrcholu zakončené 3–5 mm dlouhým ostnem; 5–7 nejvyšších listů je stejně dlouhých nebo kratších než úbor. Úbory jsou jednotlivé, terminální, přímé, válcovité až široce vejcovité, 2–3 cm dlouhé; zákrovní listeny jsou obvykle sedmiřadé, pavučinaté, ve střední části zákrovu 1,2–1,6 cm dlouhé, na vrcholku s přímým, 2–3 mm dlouhým ostnem; květy jsou oboupohlavné nebo snad i jenom samičí, trubkovité, žlutobílé, 1,9–2,5 cm dlouhé. Nažky jsou asi 5,5 mm dlouhé, s péřitým chmýrem 18–21 mm dlouhým.

Poznámka: V rámci rodu náleží do taxonomicky dosti komplikované skupiny, která je bohatě zastoupena v turecké Anatolii a přilehlých územích; v současnosti jsou odtud stále popisovány nové druhy.

Cirsium kosmelii
Cirsium kosmelii
Cirsium kosmelii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 9. 2017 (Gruzie, pohoří Trialeti).