HYPERICUM PEPLIDIFOLIUM A. Rich. – třezalka / ľubovník

Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité

Hypericum peplidifolium

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, jehož areál se táhne východní Afrikou od Etiopie a Keni přes Rwandu, Burundi, východ Zairu a Tanzanii až po Malawi, severní Mosambik a Zimbabwe, je uváděn rovněž z horských oblastí Kamerunu a západoafrického ostrova Bioko.

Ekologie: Roste na horských travnatých a křovinatých svazích, také podél cest a na narušovaných stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1100 až do 2000 m. Kvete od října do ledna.

Hypericum peplidifolium

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 10–60(–90) cm dlouhou, žláznatou, někdy i nežláznatou. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, někdy až skoro přisedlé, eliptické až vejčité či obvejčité, 3–26 mm dlouhé a 2–17 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, žláznatě tečkované. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v terminálním vrcholičnatém květenství, jeho stopka je až 40 mm dlouhá; květy dosahují v průměru 8–15 mm, kališní cípy jsou podlouhlé až obvejčité, nestejné, žláznatě tečkované; korunní lístky jsou 5–8(–14) mm dlouhé, žluté, někdy i červeně naběhlé, po okraji s černými žláznatými tečkami; tyčinek je mnoho, čnělek obvykle 5, jen vzácně 4. Plodem je vejcovitá tobolka, 6–11 mm dlouhá.

Hypericum peplidifolium
Hypericum peplidifolium
Hypericum peplidifolium
Hypericum peplidifolium

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 10. 2021 (Mosambik, provincie Zambézia, úpatí Mount Namuli).