Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, jehož areál se táhne východní Afrikou od Etiopie a Keni přes Rwandu, Burundi, východ Zairu a Tanzanii až po Malawi, severní Mosambik a Zimbabwe, je uváděn rovněž z horských oblastí Kamerunu a západoafrického ostrova Bioko.
Ekologie: Roste na horských travnatých a křovinatých svazích, také podél cest a na narušovaných stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1100 až do 2000 m. Kvete od října do ledna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 10–60(–90) cm dlouhou, žláznatou, někdy i nežláznatou. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, někdy až skoro přisedlé, eliptické až vejčité či obvejčité, 3–26 mm dlouhé a 2–17 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, žláznatě tečkované. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v terminálním vrcholičnatém květenství, jeho stopka je až 40 mm dlouhá; květy dosahují v průměru 8–15 mm, kališní cípy jsou podlouhlé až obvejčité, nestejné, žláznatě tečkované; korunní lístky jsou 5–8(–14) mm dlouhé, žluté, někdy i červeně naběhlé, po okraji s černými žláznatými tečkami; tyčinek je mnoho, čnělek obvykle 5, jen vzácně 4. Plodem je vejcovitá tobolka, 6–11 mm dlouhá.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 10. 2021 (Mosambik, provincie Zambézia, úpatí Mount Namuli).