Toužimská vrchovina, Kounické louky – přírodní památka

Zámek Javorná (okres Karlovy Vary) na okraji CHKO Slavkovský les je tvořen souborem barokních staveb, jen ztěžka opravovaných, jež budí dojem, jako by se nemohly rozhodnout, zda spadnout hned, anebo ještě chvíli počkat. Nedaleko se nachází několik nenápadných pastvin a vlhkých luk, proslavených úspěšným záchranným přenosem hořců hořepníků (Gentiana pneumonanthe) a kosatců sibiřských (Iris sibirica) a významné výskytem vzácného naturového druhu motýla, hnědáska chrastavcového (Euphydryas aurinia). Jsou od roku 2014 chráněny jako přírodní památka Kounické louky o výměře 22 ha.

Kounické louky

Část území slouží jako pastvina pro dobytek, nejcennější jižní cíp je pečlivě ošetřován ochránci přírody. Nejvýznamnější rostlinou je čertkus luční (Succisa pratensis), jenž je zde skutečně hojný, navíc vytváří husté osamocené trsy vhodné jako živné rostliny pro úživný žír housenek již zmíněného hnědáska. Mimo již zmíněných hořců a kosatců, jimž se zde zjevně daří, zde roste řada vzácnějších druhů rostlin, jako jsou pastarček potoční (Tephroseris crispa), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), jetel kaštanový (Trifolium spadiceum), zábělník bahenní (Comarum palustre), vrbovka bahenní (Epilobium palustre), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), úpolín nejvyšší (Trollius altissimus), vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), tolije bahenní (Parnassia palustris), v jižním cípu roste početně ostřice blešní (Carex pulicaris).

Kounické louky

Z uváděných druhů to jsou potom všivec lesní (Pedicularis sylvatica), ostřice stinná (Carex umbrosa) nebo hadí mord nízký (Scorzonera humilis) a jako velmi vzácný dokonce hvozdík pyšný pravý (Dianthus superbus subsp. superbus).

Kounické louky

Pochopitelně zde roste řada běžných, především vlhkomilných bylin. Jmenovat můžeme řebříček bertrám (Achillea ptarmica), olešník kmínolistý (Selinum carvifolia), krvavec toten (Sanguisorba officinalis), pcháč bahenní (Cirsium palustre), mochnu nátržník (Potentilla erecta), rdesno hadí kořen (Bistorta officinalis), pryskyřník plamének (Ranunculus flammula), sítinu klubkatou (Juncus conglomeratus), ostřici obecnou (Carex nigra), ostřici prosovou (C. panicea), ostřici ježatou (C. echinata), škardu bahenní (Crepis paludosa), vrbinu obecnou (Lysimachia vulgaris), skřípinu lesní (Scirpus sylvaticus), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), černohlávek obecný (Prunella vulgaris), ptačinec trávovitý (Stellaria graminea), chrpu luční (Centaurea jacea), bukvici lékařskou (Betonica officinalis), hrachor luční (Lathyrus pratensis), smilku tuhou (Nardus stricta), kruštík širolistý (Epipactis helleborine) a další.

Kounické louky

Milovníci dalekých výhledů mohou zkusit nedalekou Lysinu, na niž kdysi vedla turistická stezka, než se stala též pastvinou. Nicméně, působivé výhledy, zvláště na Andělskou horu, nabízí i dnes, překvapí i v podstatě teplomilnou květenou s druhy jako je chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), jitrocel prostřední (Plantago media), hadinec obecný (Echium vulgare), čičorka pestrá (Securigera varia), zvonek broskvolistý (Campanula percicifolia), pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias), krvavec menší (Sanguisorba minor) a podobně. Ze vzácnějších druhů můžeme jmenovat bodlák nicí (Carduus nutans) a pcháč bělohlavý i bezlodyžný (Cirsium eriophorum, C. acaule).

Kounické louky

Fotografováno dne 20. 8. 2016.