Syn.: Pedicularis atripurpurea Nordm., orth. var., Pedicularis villobracteata K. Koch
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Druh Kavkazu, vyskytuje se v Předkavkazsku, západním a v západní části východního Zakavkazska, objevuje se v přiléhajících oblastech severovýchodního Turecka. Byl popsán z gruzínské Adžárie a oblasti Achalciche.
Ekologie: Roste na subalpínských loukách, na kamenitých a skalnatých svazích, v lesních lemech. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–70 cm vysokou, nevětvenou, dole lysou, v horní části pavučinatě chlupatou. Bazální listy jsou řapíkaté, v obrysu eliptické, peřenosečné, jejich úkrojky jsou kopinaté, peřenoklané až peřenodílné, na rubu chlupaté, v době květu již většinou chybí; lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu vejčité, až 15 cm dlouhé, jinak podobné bazálním. Květenství je terminální, klasnaté, nápadně vlnatě chlupaté, až 20 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité, na okraji chlupaté, dolní zubaté, horní spíše celokrajné; kalich je zvonkovitý, až 10 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy jsou nestejné, dosahují asi poloviny délky kališní trubky; koruna je 18–20 mm dlouhá, tmavě purpurová, lysá, dvoupyská, horní pysk je přilbovitý, dolní trojlaločný, stejně dlouhý jako horní. Plodem je vejčitá tobolka, která je asi 10 mm dlouhá.
Fotografováno v červenci 1987 (Gruzie, Abcházie, centrální část Velkého Kavkazu) a v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu, širší okolí Krasnoj Poljany).