PINUS CEMBRA L. – borovice limba / borovica limbová (limba)

Syn.: Pinus montana Lam., Apinus cembra (L.) Neck., Pinea cembra (L.) Opiz, Cembra montana Opiz – limba horská
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité

Pinus cembra

Rozšíření: Hory Evropy – Alpy (především Západní Alpy a jižní část Východních Alp), Karpaty (souvisleji v Jižních Karpatech, roztroušeně ve Východních Karpatech, vzácně v Tatrách). Poddruh P. c. subsp. sibirica se vyskytuje na Sibiři. U nás je občas vysazována v parcích.

Ekologie: Roste ve vyšších horských polohách, častěji na silikátovém podkladu, v pásmu od horského až do alpínského stupně, v Alpách až do nadmořské výšky okolo 2850 m.

Pinus cembra

Popis: Strom, 10–25 m vysoký. Borka je červenohnědá až šedohnědá s podélnými prasklinami. V mládí je koruna kompaktní, vejčitého tvaru, později řídne, jehlice ve svazečcích po pěti, zelené, 5–10 cm dlouhé, na vnitřní straně jehlice bělavý pásek. Samčí šištice vyrůstají na bázi letošních výhonů, tmavě žluté až načervenalé, samičí drobné, na koncích výhonů, tmavě červené až fialové, šiška je vejcovitá, 5–8 cm dlouhá, semena červenohnědá, bez křídla, jedlá.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku patří borovice limba z hlediska ohrožení k méně dotčeným druhů (LC), je zde chráněna zákonem. Chráněna je i ve Švýcarsku, Rakousku, Itálii a Polsku.

Poznámka: Tento krásný a houževnatý strom je opředen řadou lidových pověr, na Slovensku se například věřilo, že pokud truhla nastávající nevěsty bude vyrobena z limbového dřeva, bude nové manželství šťastné, kolébka z limby zase měla zahánět od dítěte zlé duchy.

Pinus cembraPinus cembra
Pinus cembraPinus cembra
Pinus cembraPinus cembra
Pinus cembra
Pinus cembra
Pinus cembra
Pinus cembra

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 19. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Passo di Falzarego); Vladimír Zubček, v průběhu roku 2012 (Slovensko, Kôprová dolina).