Syn.: Caprea vulgaris Opiz
Česká jména: vrba jíva (Presl 1819, Sloboda 1852), jíva obecná (Opiz 1852), jíva (Čelakovský 1879), vrba jíva (Polívka 1912, Dostál 1950), vrba obecná (Dostál 1989), vrba jíva (Kubát 2002)
Slovenská jména: vrba rokyta, jiva, hyva, yva, jivina, rokyta, rakyta (Reuss 1853), vŕba rakyta (Dostál 1950), vŕba rakytová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix caprea
Rozšíření: Eurasijský druh, v Evropě roste kromě jižní části Balkánského a Pyrenejského poloostrova, dále po severovýchodní Asii a severní Írán. U nás je hojná, roste po celém území republiky.
Ekologie: Vrba jíva je světlomilná a značně přizpůsobivá dřevina. Roste na relativně suchých stanovištích, špatně se přizpůsobuje nadměrnému množství vody v půdě a vydrží jen dočasné zamokření. Roste ve světlých lesích, zejména pak na sutích, hojně také na pasekách, při lesních okrajích a podél cest. Velmi dobře odolává městskému prostředí, rozšiřuje se na skládky, opuštěné lomy, zdevastované plochy, násypy apod.
Salix capreaSalix caprea
Salix caprea
Popis: Strom menšího vzrůstu s košatou korunou, který dorůstá do výšky 10–12 m. V nepříznivých podmínkách roste pouze jako keř. Borka je v mládí hladká, světle šedá, u starých jív pak tmavošedá a hluboce rozpukaná. Listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité až eliptické, cca 7–11 cm dlouhé, s vroubkovaným okrajem a na rubu šedě plstnaté se zřetelnou žilnatinou. Listy na podzim žloutnou. Kvete v březnu před rašením listů, samčí jehnědy jsou žluté, samičí zelenavé. Produkuje velké množství drobných ochmýřených semen, které jsou větrem roznášeny na velké vzdálenosti. Dožívá se 40–60 let.
Využití: Vrba jíva je velmi ceněna včelaři, protože už brzy na jaře poskytuje včelí pastvu. Pro své velké a krásné jehnědy (lidově nazývané kočičky) je také oblíbená na řez pro okrasu. Populární jsou také kultivary této vrby, např. převisle rostoucí Salix caprea ´Pendula´.
Poznámka: Vrba jíva je také živnou rostlinou tesaříka Xylotrechus pantherinus a motýlů batolce červeného (Apatura ilia) a batolce duhového (Apatura iris).
Salix caprea
Salix caprea
Fotografováno v průběhu roku 2009 (Liptál).