Syn.: Salix pseudolinearis Nas., Salix rossica Nas., Salix rufescens Nas., Salix semiviminalis E. Wolf, Salix serotina Pall., Salix splendens Nas., Salix strobilacea Nas., Salix veriviminalis Nas.
Česká jména: vrba košařská, konopina (Domin et Podpěra 1928), vrba košíkářská (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: vŕba košikárska (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix viminalis
Rozšíření: V Evropě roste od Francie, Belgie a Nizozemska přes střední Evropu a země bývalé Jugoslávie dále na východ, v Asii přes Kavkaz a Sibiř až na ruský Dálný východ, v Číně v provinciích Hebei, Heilongjiang, Jilin, Liaoning a Nei Monggol. Zavlečena na východ Severní Ameriky, jih Argentiny a Chile, také na jihovýchod Austrálie. U nás se vyskytuje roztroušeně od nížin do podhůří. Druh je velmi často pěstovaný a jeho původnost v ČR není zcela jistá.
Ekologie: Roste v pobřežních křovinách podél řek a potoků, na březích rybníků a vodních příkopech, na minerálně bohatších a hlubších půdách. Snáší dobře záplavy. Dožívá se průměrně 40 let. Kvete v dubnu a květnu.
Salix viminalis
Popis: Keř vysoký nejčastěji do 6 m, s rovnými, vzpřímenými, silnými větvemi. Borka je hladká, šedozelená, na starých kmenech podélně rozpukaná. Letorosty i pupeny jsou jemně chlupaté. Listy jsou čárkovitě kopinaté, čepel je 6–14 cm dlouhá, 0,6–1,1 cm široká, na okraji podvinutá, téměř celokrajná, na rubu hedvábitě chlupatá s chlupy sčesanými podél bočních žilek, palisty jsou šídlovité, opadavé. Jehnědy jsou podélně elipsoidní až válcovité, samčí delší a štíhlejší, přisedlé. Samčí květy se dvěma tyčinkami, nitky lysé, samičí květy s přisedlým chlupatým semeníkem, čnělka je dlouhá, blizny jsou rozestálé, celistvé nebo slabě dvoulaločné, nektariová žlázka je jedna. Tobolky jsou plstnaté.
Záměny: Oproti dalším druhům vrb s úzkými listy, jako jsou vrba nachová (Salix purpurea), vrba bílá (Salix alba), vrba křehká (Salix euxina), se liší podvinutými okraji listů. Ty však má i vrba šedá (Salix elaeagnos), která ale má odstále kadeřavé odění rubů listů.
Poznámka: Jeden z nejznámějších druhů vrb pěstovaných pro proutí. Často je též vysazována pro zpevnění břehů.
Salix viminalisSalix viminalis
Salix viminalis
Salix viminalis
Salix viminalis
Salix viminalis
Fotografováno dne 18. 5. 2013 (Praha).