Syn.: Salix berberifolia subsp. kamtschatica A. K. Skvortsov, Salix tschuktschorum subsp. kamtschatica (A. K. Skvortsov) Vorob.
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix kamtschatica
Rozšíření: Endemit ruského poloostrova Kamčatka, byl popsán z okolí východokamčatské Krašeninnikovy sopky (in alpibus Montis Krascheninnikovii).
Ekologie: Roste v alpinské tundře, na kamenitých a skalnatých svazích, v suti. Kvete od června do července.
Salix kamtschatica
Popis: Nízký keř poduškovitého habitu. Větve jsou plazivé, letorosty zelené až nahnědlé, lysé; listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, kožovité, na bázi klínovité, na okraji ostře pilovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, lysé, lesklé. Jehnědy jsou krátce stopkaté, za plodu až 2 cm dlouhé; listeny jsou obvejčité, nahnědlé, hustě chlupaté; samčí květy se 2 tyčinkami a žlutými prašníky. Plody jsou nahnědlé lysé tobolky.
Poznámka: Druh byl vyčleněn z dříve šířeji pojímaného druhu Salix berberifolia, jehož nominátní poddruh S. b. subsp. berberifolia se vyskytuje na jihu střední Sibiře, v altajské oblasti zasahuje až do čínské provincie Sin-ťiang a severního Mongolska, rovněž se objevuje v nearktických oblastech ruského Dálného východu, subsp. fimbriata (dnes rovněž samostatný druh Salix fimbriata) roste na ruském Dálném východě, třetí poddruh – zmiňovaná subsp. kamtschatica – v pacifické oblasti Dálného východu. Podle názorů jiných autorů je tento náš taxon zase spíše blízce příbuzný se severovýchodoasijským druhem Salix tschuktschorum.
Salix kamtschatica
Salix kamtschatica
Salix kamtschatica
Salix kamtschatica
Salix kamtschatica
Salix kamtschatica
Fotografováno v červenci 2009 (Rusko, Kamčatka, mezi Tolbačikem a Ključevskou).