Syn.: Ripselaxis herbacea (L.) Raf.
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Salix herbacea
Rozšíření: Arktické a boreální pásmo Evropy a Severní Ameriky, v jižněji položených oblastech Evropy se objevuje jen v horách, např. Pyreneje, Alpy, Apeniny, Karpaty, hory Balkánu. V Severní Americe areál zasahuje až do Nové Anglie. U nás se vyskytuje velice vzácně v subalpínském stupni Krkonoš a Hrubého Jeseníku.
Ekologie: Roste na vlhkých skalách, ve skalních štěrbinách, na sněžných políčkách, alpínských holích, většinou na silikátových horninách, v subalpínském až subniválním stupni. Kvete od června do srpna.
Salix herbacea
Popis: Drobný keřík s plazivými podzemními kmínky, nadzemní větévky jsou vzpřímené, jen 2–10 cm vysoké, listy jsou eliptické až okrouhlé, čepel žláznatě vroubkovaně pilovitá, zelená, lysá a lesklá. Jehnědy jsou krátké na dvoulistém brachyblastu. Plodem je červená tobolka.
Ohrožení a ochrana: Vzhledem k celkové vzácnosti je vrba bylinná hodnocena jako kriticky ohrožený druh naší květeny (C1b), ve stejné kategorii je chráněna i podle zákona (§1). Na Slovensku je hodnocena jako druh méně dotčený (LC), i zde však zákonem chráněný (§). Je uvedena i v Červené knize Ukrajiny.
Salix herbacea
Salix herbacea
Fotografováno dne 17. 7. 2004 (Hrubý Jeseník, okolí Pradědu).