Syn.: Brachypappus smithii (DC.) Sch. Bip., Cineraria gigantea Sm., Cineraria leucantha Banks et Sol. ex Walp., Cineraria leucanthema Banks et Sol. ex Hook. f.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio smithii
Rozšíření: Roste v Argentině na jih od 41. rovnoběžky, v Chile od 43. rovnoběžky, zasahuje i na Ohňovou zemi.
Ekologie: Provází vlhká místa v travnatých porostech, křovinách i řídkých pobřežních lesích, od hladiny moře do 150(–500) m n. m.
Senecio smithii
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým silným oddenkem; lodyhy přímé, 25–120 cm vysoké, nevětvené, řídce chlupaté až skoro lysé. Přízemní listy mají 5–20 cm dlouhý řapík, čepel podlouhlou, 8–25(–40) cm dlouhou a 5–14(–20) cm širokou, na líci lysou nebo řídce vlnatou, na rubu hustě bíle vlnatou, na bázi uťatou až srdčitou, na okraji pilovitě zubatou a na vrcholu špičatou; horní lodyžní listy jsou drobnější, střídavé, pochvovitě přisedlé až objímavé, vejčitě kopinaté. Květenství tvoří chocholík úborů na vlnatých stopkách; úbory mají 2–5 cm v průměru; zákrovní listeny jsou čárkovitě kopinaté, 9–14 mm dlouhé, vlnaté nebo olysalé, zelené nebo hnědavé se světlejším blanitým okrajem; listeny zákrovečku jsou čárkovité, téměř tak dlouhé jako zákrov; okrajové květy úboru jsou jazykovité, s bílou, eliptickou, 10–18 mm dlouhou ligulou, samičí; květy terče jsou trubkovité, 6,5–7,5 mm dlouhé, žluté, oboupohlavné. Nažky jsou 4,5–6 mm dlouhé, válcovité, rýhované, lysé; chmýr je 6–7 mm dlouhý, bílý.
Senecio smithiiSenecio smithii
Senecio smithii
Fotografoval Jindřich Houska, dne 19. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země, cestou z Ushuaia do Passo de la Oveja).