Syn.: Senecio leucanthemifolius subsp. vernalis (Waldst. et Kit.) Greuter
Česká jména: starček jarní (Kubát 2002)
Slovenská jména: starček jarný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio vernalis
Rozšíření: Původně východní Evropa (Ukrajina, Rusko) a Balkán, Zakavkazí, Malá Asie, Írán, Turkmenistán. Od počátku 19.století se šířil na západ, nejdále do Nizozemska, Belgie, Francie, také do jižní Skandinávie. V České republice se častěji vyskytuje v Čechách, na Moravě jen roztroušeně. Poprvé byl u nás zaznamenán v roce 1822 ve Slezsku a pak výrazněji u Mladé Boleslavi v roce 1894, často pozorován i v letech 1910–1918. Častější je v Polabí a v Českém středohoří.
Ekologie: Roste na polích, úhorech, ale i na rumištích a skládkách, často na nádražích a železničních náspech, ale i na lesních pasekách, na půdách lehkých, písčitých, vysýchavých, v pásmu od nížin až do hor. Kvete od dubna do června.
Senecio vernalis
Popis: Jednoleté nebo ozimé byliny 20–40(–65) cm vysoké. Lodyhy jsou přímé, rýhované, obvykle již v dolní polovině větvené, v mládí hustě pavučinatě vlnaté, dole obvykle fialově naběhlé. Listy jsou oboustranně pavučinatě vlnaté, později olysávající, většinou žlutozelené a za květu a plodu často již zasychající. Přízemní listy v růžici peřenodílné, lodyžní rovněž peřenodílné nebo peřenolaločné, většinou kadeřavé, ouškatě přisedlé, koncový úkrojek je stejně dlouhý jako úkrojky postranní, listové úkrojky posledního řádu jsou vejčité, interlobia mezi úkrojky jsou zubatá, čepel je v obrysu podlouhlá, 2–8 mm dlouhá, sotva 2,5 mm široká. Úbory mají asi 2,5 cm v průměru, zákrov je válcovitý až zvonkovitý, zákrovních listenů je 21, jejich špičky jsou tmavé, listenů zákrovečku je 6–11, jsou přitisklé, s černými špičkami, nedosahují do poloviny délky zákrovu. Okrajových jazykovitých květů je 13, liguly jsou žluté, vzácně i chybějí. Chmýr je vytrvalý, za plodu skoro dvakrát delší nežli válcovitá, 2–3 mm dlouhá, rýhovaná, hnědá nažka.
Senecio vernalisSenecio vernalis
Senecio vernalis
Fotografováno dne 8. 5. 2011 (Polabí, Milovice).