SILENE CHILENSIS (Naudin) Bocquet – silenka

Syn.: Lychnis chilensis Naudin, Lychnis terminalis Naudin, Melandrium andicolum var. nubigenum (Phil.) Reiche, Melandrium chilense (Naudin) Rohrb., Melandrium koslowsky Dusén, Melandrium terminale (Naudin) Reiche, Silene nubigena Phil.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Silene chilensis

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie Mendoza na severu až po patagonskou provincii Santa Cruz na jihu, rovněž se objevuje v přilehlých regionech Chile. Dříve býval mylně uváděn i z Peru.

Ekologie: Roste na vysokohorských kamenitých a skalnatých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 2000 až do 3000 m. Kvete od prosince do ledna.

Silene chilensis

Popis: Vytrvalá bylina s listy vyrůstajícími v přízemních růžicích a květonosnými lodyhami přímými, až 30 cm dlouhými, jemně chlupatými. Listy jsou úzce kopisťovité až obvejčité, 20–60 mm dlouhé a 5–10 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, jemně chlupaté, po okraji brvité, s vyniklou střední žilkou; lodyžní listy jsou vstřícné, přisedlé, k vrcholu lodyhy se postupně zmenšující. Květy vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy, jsou vzpřímené nebo od lodyhy odstálé; kalich je 13–18 mm dlouhý, zvonkovitý, nafouklý, často nachově naběhlý, hustě chlupatý, kališní cípy jsou jen krátké; koruna je 13–17 mm dlouhá, bělavá až nafialovělá, korunní cípy jsou dvouklané. Plodem je vejcovitá tobolka.

Silene chilensis
Silene chilensis
Silene chilensis
Silene chilensis

Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi).