Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Jeden z mála našich endemitů, roste pouze na velmi malém území na jihozápadní Moravě v nevelkém úseku údolí řeky Jihlavy východně od Mohelna. Nejpočetnější kolonie se nachází na skalních ostrožnách na pravém břehu řeky v okolí zříceniny hradu Templštejn severozápadně od Jamolic, ojedinělé jedince je možné zastihnout i na ostrožnách na levobřeží, přibližně mezi obcemi Lhánice a Biskoupky.
Ekologie: Stanovištěm jsou teplé a suché křoviny, světlé doubravy, bory, lesní okraje a skalky na granulitovém nebo hadcovém podloží. Lokality se nacházejí v nadmořské výšce 250–350 m.
Popis: Keř nebo malý stromek, dorůstá do výšky až 8 m. Listy jsou střídavé, v obrysu vejčité až vejčitě kopinaté, 7–11 cm dlouhé a 4,5–7,5 cm široké, na bázi klínovité, oddáleně pilovité, výše výrazně dvakrát pilovité až laločnaté, s ostrými zoubky, obvykle s 9–10 páry postranních žilek, na rubu šedozeleně plstnaté; řapík je 1,3–2,7 cm dlouhý. Květenství je chocholík nebo chocholičnatá lata s plstnatými větvičkami; češule je čihovitá, plstnatá; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 1,8–2,6 mm dlouhé, špičaté nebo zašpičatělé; korunní lístky jsou okrouhlé až široce eliptické, 5,2–7 mm dlouhé; tyčinek bývá kolem 20; čnělky jsou obvykle 2. Malvice je téměř kulovitá, 10–14 mm v průměru, za zralosti červenooranžová, lysá, lesklá, s malými lenticelami.
Záměny: Ustálený hybridogenní druh, který povstal z křížení jeřábu podunajského (Sorbus danubialis) a j. břeku (Sorbus torminalis). Od jeřábů muků (Sorbus aria agg.) se odlišuje především zřetelně dvakrát pilovitými až laločnatými listy, které nejsou na rubu sněhobílé, ale spíše šedavé. Od břeku jej snadno rozeznáme díky kožovitější konzistenci čepele s odlišně zbarveným rubem i lícem, jejíž okraj je zase méně hluboce členěný. Značně se podobá dalším jeřábům, které nezávisle vznikaly při hybridizaci břeku a muku. K nim patří např. jeřáb český (Sorbus bohemica), j. barrandienský (Sorbus barrandienica), j. krasový (Sorbus eximia), j. opominutý (Sorbus omissa) a několik dalších.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR (2012) je řazen jako druh kriticky ohrožený (C1r). Dnes je známo několik desítek jedinců na ploše asi 1,5 × 1,5 km.
Fotografováno dne 11. 8. 2016 (Česko, Jamolice, Templštejn).