Syn.: Athanasia maritima (L.) L., Dicoma candidissima Desf., Diotis candidissima Desf., Diotis maritima (L.) Desf. ex Cass., Filago maritima L., Otanthus maritimus (L.) Hoffmanns. et Link
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh pobřežních oblastí západní a jižní Evropy, severní Afriky a jihozápadní Asie – areál se táhne od jihovýchodního Irska a atlantického pobřeží Francie přes Pyrenejský poloostrov, jihovýchodní Francii, Itálii, Řecko, Turecko až po Izrael, Sinajský poloostrov, Tunisko a Maroko, zasahuje i na Kanárské ostrovy.
Ekologie: Roste na pobřežních písčinách, na primárních nezazemněných dunách, společně například s druhy Euphorbia paralias, Eryngium maritimum, Calystegia soldanella, Malcolmia littorea, Pancratium maritimum aj., nejvýše se usazuje v nadmořských výškách okolo 40 m. Kvete od června do října.
Popis: Vytrvalá bylina, celá nápadně hustě bíle plstnatá. Lodyhy jsou vystoupavé, 10–50 cm dlouhé, na bázi dřevnaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, 5–17 mm dlouhé, celokrajné nebo vroubkované, dužnaté. Květenství je chocholičnaté, složené z několika úborů; zákrovní listeny jsou v několika řadách, 4–5 mm dlouhé, vejčité, vnější plstnaté, vnitřní lysé s vlnatými špičkami; všechny květy jsou trubkovité, oboupohlavné, žluté. Plody jsou nažky s 4–5 žebry, asi 4 mm dlouhé, bez chmýru.
Využití: Používá se jako léčivka v tradiční medicíně.
Ohrožení a ochrana: V Irsku patří k zákonem chráněným druhům.
Poznámka: Po mnohá desetiletí tento druh spokojeně vegetoval v četných květenách Evropy pod rodovým jménem Otanthus. K řebříčkům byl vměstnán teprve v roce 2005.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2015 (Portugalsko, Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina, Vila Nova de Milfontes).