HYPERICUM REVOLUTUM Vahl – třezalka / ľubovník

Syn.: Hypericum angustifolium Lam., Hypericum kalmii Forssk., Hypericum lanceolatum Lam., Hypericum leucoptychodes Steud. ex A. Rich., Hypericum madagascariense Steud.
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité

Hypericum revolutum

Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem v horských oblastech východní Afriky od Etiopie po Jihoafrickou republiku do provincie Natal. Roste ale také v Kamerunu a na ostrově Bioko, zasahuje i na jihozápad Arabského poloostrova do Saúdské Arábie a do Jemenu. Údaje z Komor, Madagaskaru a Réunionu se zřejmě vztahují k příbuznému druhu Hypericum lanceolatum, s nímž byl donedávna ztotožňován.

Ekologie: Charakteristická dřevina afromontánního stupně, provází především vřesovcové lesy a křoviny v nadmořské výšce (900–)2500–3600(–4000) m.

Hypericum revolutum

Popis: Keř nebo stromek dorůstající výšky 3(–12) m; větvičky jsou v mládí hranaté, později zaoblené, s šupinovitě odlučnou borkou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté až eliptické, 8–15 mm dlouhé a 2,5–4 mm široké, na bázi ouškatě srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, bez prosvítavých žláznatých teček. Květy jsou jednotlivé, 5četné, velké, 3,5–5,5 cm v průměru; kališní lístky jsou vejčité, 7–9 mm dlouhé, špičaté, na okraji s černými žlázkami; korunní lístky jsou (1,5–)2–3 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, zlatožluté až oranžově žluté; tyčinky jsou v 5 svazečcích; gyneceum tvoří 5 plodolistů srostlých jen v oblasti semeníku, stylodia jsou volná, 6–10 mm dlouhá. Plody jsou vejcovité až téměř kulovité, 9–12 mm dlouhé tobolky, otvírají se 5 chlopněmi.

Poznámka: V areálu jsou rozlišovány dva poddruhy: kromě široce rozšířeného nominátního je známo ještě Hypericum revolutum subsp. kenyense, které se vyskytuje ve vysokohořích v Keni a Tanzánii. Liší se detaily v žilnatině listů a délce čnělky.

Hypericum revolutum
Hypericum revolutum
Hypericum revolutum
Hypericum revolutum

Fotografováno dne 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Sankaber – Geech).