Čeleď: Orobanchaceae – zárazovité
Rozšíření: Druh horských oblastí střední i východní Asie, jeho areál sahá od severního Íránu přes himálajskou a ťanšanskou oblast až po čínské provincie Che-pej na severu a Jün-nan na jihu.
Ekologie: Roste na vlhkých alpínských loukách, v mokřinách, podél vodních toků, v nadmořských výškách od 2300 až do 5000 m. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 3–30(–40) cm vysoká, často s několika lodyhami, které jsou přímé, nevětvené, olysalé. Přízemní listy mají řapíky 2–5 cm dlouhé, jejich čepel je v obrysu kopinatá, peřenosečná, s 9–12 páry úkrojků, které jsou vejčité, na okraji zubaté, lysé; lodyžní listy jsou menší, jejich řapíky jsou kratší. Květenstvím je krátký hrozen, nanejvýše 8 cm dlouhý; listeny jsou listům podobné; kalich je 12–15 mm dlouhý, často s červenými skvrnkami a 5 nestejnými cípy; koruna je růžová až purpurová, 17–25(–30) mm dlouhá, zhruba dvakrát delší než kalich, trubka je rovná, přilbovitý horní pysk je zahnutý téměř do pravého úhlu, zobánek je dosti výrazný, 7–10 mm dlouhý, skoro polokruhovitě zahnutý nebo zakřivený do tvaru písmene S, spodní pysk je 14–28 mm široký. Plodem je vejcovitá tobolka, až 19 mm dlouhá a asi 6 mm široká.
Poznámka: Kromě nominátního poddruhu, který se vyskytuje v západočínském Sin-ťiangu, severní Indii, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, východním Kazachstánu a západním Mongolsku, se rozlišuje ještě několik dalších infraspecifických taxonů: Pedicularis rhinanthoides subsp. labellata pochází ze střední Číny, Tibetu, severní Indie, Bhútánu, Nepálu a severního Pákistánu, P. r. subsp. rotundata je ze severního Íránu, Pákistánu, Afghánistánu a severní Indie, P. r. subsp. speciosa najdeme v Afghánistánu a Kašmíru, domovem P. r. subsp. tibetica jsou čínské provincie S’-čchuan a Jün-nan. Rozdíly mezi jednotlivými poddruhy jsou spatřovány ve tvaru a délce zobánku, ale také v odění rostlin.
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).