Syn.: Senecio douglasii var. jamesii (Torr. et A. Gray) Ediger ex Correll et M. C. Johnst., Senecio douglasii var. longilobus (Benth.) L. D. Benson, Senecio douglasii subsp. longilobus (Benth.) W. A. Weber, Senecio filifolius Nutt., Senecio filifolius var. jamesii Torr. et A. Gray, Senecio longilobus Benth.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA (od Kalifornie po západní Kansas, Oklahomu a střední Texas) a v severním a centrálním Mexiku. V areálu se rozlišují tři variety.
Ekologie: Roste na suchých písčitých a kamenitých pláních a v kaňonech, na loukách a pastvinách, v šalvějových křovinách, formaci chaparral, řídkých lesích s převahou borovice a jalovce, podél cest, v nadmořské výšce 500–2400 m. Rychle kolonizuje narušené oblasti. Kvete v červnu až říjnu.
Popis: Polokeř nebo keř, krátce žijící (3–6 let), dorůstající výšky (30–)40–130 cm, bohatě větvený. Větve jsou tenké, rýhované, lysé až vlnatě plstnaté. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, úzce čárkovité až nitkovité, anebo zpeřené, složené z 5–9 čárkovitých až nitkovitých segmentů, dlouhé 2,5–12 cm, šedozelené. Úbory jsou uspořádané v chocholičnatém květenství. Zákrovy jsou zvonkovité nebo válcovité, zákroveček složen z 3–5 listenů, někdy chybí, zákrovní listeny jsou 5–10 mm dlouhé, někdy s černými špičkami. Jazykovitých květů je 8–13(–21), ligula 10–15(–20) mm dlouhá, žlutá nebo okrová; oboupohlavných žlutých trubkovitých květů je 40–50. Plodem jsou žebrované 4–5 mm dlouhé chlupaté nažky s chmýrem.
Využití: V tradiční medicíně se nálev z listů používal především vně k léčbě akné, artritidy a revmatismu. Rychle rostoucí rostlina se využívá ke stabilizaci půdy, ale při spasení většího množství je nebezpečná pro dobytek i volně žijící zvěř obsahem alkaloidů poškozujících játra.
Fotografováno dne 27. 8. 2014 (USA, Utah, Monument Valley).