Syn.: Solanum acanthifolium Aubl. ex Dunal, Solanum demerarense Dunal, Solanum hirsutum Peurari ex Dunal, Solanum maccai Dunal, Solanum mammosum Lour., Solanum platyphyllum Humb. et Bonpl. ex Dunal, Solanum torvum Buch.-Ham. ex Wall., Solanum toxicarium Rich., Solanum trichocarpum Miq., Solanum undecimangulare Willd. ex Roem. et Schult.
Česká jména: lilek durmanolistý (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Solanaceae – lilkovité
Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od Nikaraguy a Panamy přes Kolumbii, Venezuelu, Trinidad a Tobago, Surinam a obě Guyany až do amazonské části Ekvádoru, Peru, Bolívie a severní Brazílie (Amazônia, Mata Atlântica). Jsou zde rozlišovány dvě variety, kromě nominátní (na našich snímcích) je to ještě varieta Solanum stramoniifolium var. inerme. Sekundární výskyt je uváděn i z Indie.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů, v křovinaté vegetaci, savaně, na stanovištích narušovaných lidskou činností, kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Polokeř až keř dosahující výšky 1–2 m, u nominátní variety s výraznými ostny, u var. inerme bez nich. Větve jsou plstnaté, pokryté hvězdovitými chlupy, anebo olysalé, největší ostny jsou až 55 mm dlouhé, rovné nebo zahnuté. Listy jsou řapíkaté, v obrysu podlouhlé až široce vejčité, 15–30 cm dlouhé a 14–25 cm široké, na bázi obvykle uťaté, se 2–3 výraznými laloky po každé straně listu, špičaté nebo hrotité, na žilkách plstnaté a ostnité. Květenství je hroznovité, 6–12(–30)květé; kalich je zvonkovitý, 3–5 mm dlouhý, cípy jsou uťaté nebo zaokrouhlené, koruna dosahuje 15–25 mm v průměru, je bílá, pokrytá nachovými trichomy; nitky tyčinek jsou až 0,2 mm dlouhé, prašníky 4,5–7 mm dlouhé, žluté, čnělka je 6–9 mm dlouhá. Plody jsou kulovité bobule, dosahují v průměru 12–24 mm, v době zralosti jsou oranžové až červené.
Využití: Rostlina je používána jihoamerickou tradiční medicínou.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, Asa Wright Nature Centre).