Syn.: Solanum dealbatum Lindl., Solanum saponaceum Hook., nom. illeg.
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité

Solanum elaeagnifolium

Rozšíření: Druh ne zcela jasného původu, vyskytuje se jak na jihozápadě USA a v Mexiku, tak v jižní části Jižní Ameriky (Chile, střední Argentina, Paraguay a Uruguay). V Severní Americe bude pravděpodobně nepůvodní. Byl zavlečen i do mnoha dalších oblastí světa, objevuje se v jižní Evropě (Řecko), severní Africe, západním Pákistánu, v jihovýchodní i jihozápadní Austrálii, Karibiku i Střední Americe. V některých oblastech má jeho šíření invazivní charakter.

Ekologie: Roste na suchých stanovištích, na loukách, pastvinách, v prérii, provází i člověkem narušená stanoviště a okraje polí, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3300 m. Kvete od května do listopadu.

Solanum elaeagnifolium

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 30–50 cm vysoký, celý pokrytý bělavými hvězdovitými chlupy a nenápadnými, většinou načervenalými ostny. Lodyha je přímá, chudě větvená; listy jsou střídavé, řapíkaté, řapíky 5–20 mm dlouhé, bez palistů, čepele kopinaté až čárkovité, 4–10(–16) × 1–2,5(–4) cm, celokrajné, mělce zvlněné. Květenství je 1–5květé, kalich je 5–7 mm dlouhý, cípy jsou čárkovité; koruna je kolovitá, dosahuje v průměru 25–35(–40) mm, je našedle modrá, prašníky jsou 7–9 mm dlouhé, žluté. Plodem je bobule, 10–13 mm v průměru, ve zralosti žlutá.

Solanum elaeagnifolium
Solanum elaeagnifolium
Solanum elaeagnifolium
Solanum elaeagnifolium

Fotografovaly Eva Rencová, dne 9. 6. 2014 (Řecko, okolí Thessaloniki); Naděžda Gutzerová, dne 26. 12. 2019 (plody – Izrael, Ašdod).