SENECIO FORMOSUS Kunth – starček

Syn.: Senecio tabacum Turcz., Senecio wedglacialis auct.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Senecio formosus

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se ve vysokých polohách severní části andského řetězce v západní Venezuele (státy Táchira, Mérida a Trujillo), v Kolumbii, na jih přesahuje až do Ekvádoru. Udává se rovněž z Bolívie.

Ekologie: Roste ve formaci páramo, a to jak v typech s nízkými rozvolněnými křovinami, tak v travinobylinných typech. Lokality leží v nadmořské výšce 3000–4500 m.

Senecio formosus

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 25–150 cm; lodyha i listy jsou hustě krátce bělavě nebo nafialověle pýřité. Listy jsou přisedlé, kopinaté, 8–15 cm dlouhé a 2–3 cm široké, přímo odstálé, na bázi široce ouškaté, na okraji drobně zubaté, na vrcholu tupě špičaté. Květenství tvoří jehlancovitou latu většinou o 2–10 poněkud nicích úborech, které dorůstají až 3 cm v půrměru; stopky úborů jsou 1–7 cm dlouhé, fialově pýřité; zákrov je zvonkovitý, fialově chlupatý, listeny zákrovečku jsou poloodstálé, zákrovní listeny jsou přitisklé, čárkovité; jazykovité květy jsou samičí, růžovofialové, nebývají ploše rozevřené, ale skloněné, trubkovité květy terče jsou oboupohlavné, světle červenohnědé. Nažky jsou podlouhlé, chmýr je jednořadý.

Ohrožení a ochrana: V Červené knize Venezuely je hodnocen jako zranitelný (VU).

Poznámka: S jménem tohoto druhu jsou spojeny problémy. První spočívá v tom, že na typové položce je označeno, že byla sebrána v Mexiku, kde ovšem tento druh nebyl později nikdy zjištěn. V novějších pramenech je pro jihoamerické rostliny používáno jméno Senecio wedglacialis; tento druh se udává také např. z Bolívie. Zdá se však, že bolivijské rostliny – k nim se zřejmě vztahuje jméno Senecio wedglacialis – představují něco jiného: podle všeho postrádají jazykové květy. Přidržujeme se tady spíše konzervativního jména.

Senecio formosus
Senecio formosus
Senecio formosus
Senecio formosus
Senecio formosus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).